Můžeme očekávat vznik nových ropných gigantů?

Ropa je dnes bezesporu nejdiskutovanější tržní komoditou. Nízké ceny vyhovují spotřebitelům, zatímco ropné společnosti trpí. Z historie víme, že každý výrazný pokles cen „černého zlata“ s sebou přináší období fúzí a akvizic. Stejně je tomu i dnes.

Cenový propad během 80. a 90. let vyvolal v obou případech vlnu nákupu a spojení ropných společností. Obdobně, i když v menší míře, se vyvíjela situace v polovině roku 2000, kdy velké společnosti skupovaly ty malé. Dnes, kdy je cena ropy o 40 % níže, než byla v červnu, čekají investoři i bankéři stejný proces.

Ropa slábne: Brent -0,5 % na 69,60 USD/barel, WTI -1,2 % na 66,60 USD

To, že se historie opakuje, například potvrzuje neoficiální informace o tom, že britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell se chystá koupit společnost British Petroleum. Obdobně jsou na tom i firmy, které zajišťují údržbu ropných rafinérií. Minulý měsíc druhá největší servisní společnost Halliburton nabídla 35 miliard dolarů za akvizici společnosti Baker Hughes, stejně tak francouzská Technip nabídla 1,83 miliardy dolarů za společnost CGG.

Pascal Menges, manažer privátní banky Lombard Odier, řekl pro server Wall Street Journal, že „dokud bude cena ropy tak nízko, bude se rapidně navyšovat množství ropných akvizic společně s prodejem jejich aktiv.“ Dle jeho názoru přichází obdobné konsolidace vždy v době, kdy je cena ropy velmi nízko či pokud jsou valuace akcií energetických společností na nízkých úrovních.

„V porovnání s historií je současná situace mnohem složitější,“ řekl Fadel Gheit, analytik investiční banky Oppenheimer. „Dnes je totiž počet velkých ropných společností mnohem nižší, než byl tehdy.“ Pokles cen ropy v devadesátých letech vedl k razantní konsolidaci sektoru, která zapříčinila vznik těch největších ropných hráčů. British Petroleum tenkrát koupila Amoco a Arco, Exxon se spojil s Mobilem a Chevron získal Texaco. Celkově vzniklo 6 ropných gigantů, kteří byli obklopeni hrstkou malých společností, jež vznikají a zanikají podle toho, jak se vyvíjí cena ropy.

Šéf ExxonMobil: Ustojíme propad cen ropy až k 40 USD/barel

Od té doby jsou veškeré fúze a akvizice prováděny nejen pro dosažení většího tržního podílu, a tedy i zisku, ale zároveň i proto, aby firmy získaly přístup k novým energetickým zdrojům. Za posledních pět let však počet akvizic razantně poklesl. V roce 2013 proběhla spojení o hodnotě 242 miliard dolarů, což je nejnižší číslo od roku 2009. Dle výzkumu datové společnosti Dealogic je na vině především tlak na snižování výdajů.

Letos bylo zaznamenáno zlepšení. Podle zveřejněných dat dosáhly akviziční výdaje úrovně téměř 300 miliard dolarů. Londýnští investiční bankéři však čekají ještě vyšší čísla. Nízká cena ropy snižuje hodnotu malých a středních ropných společností. U některých dokonce došlo k tomu, že je jejich tržní kapitalizace nižší než hodnota jimi držených aktiv. Příkladem je londýnská Ophir Energy, jejíž tržní hodnota dosahuje 1,25 miliardy dolarů, zatímco její aktiva 1,49 miliardy dolarů. Většina těchto společností vnímá případné akvizice jako jedinou záchranu před bankrotem.

Nejdůležitějším prvkem před každou akvizicí je rozhodnout, zda je trh v dostatečně stabilní situaci a je tedy možno snadno předvídat budoucí vývoj. „Doposud proběhlo minimum společenských propojení. Trh je nestabilní a nepředvídatelný, všechny důležité události proběhly velice rychle,“ vysvětluje Viswas Raghavan, vedoucí investičního oddělení JP Morgan pro Evropu, Afriku a střední Východ. 

Proč cena ropy opět vystřelí nahoru

Malé společnosti dnes potřebují především kapitál, velké zase nové zdroje, aby doplnily své energetické rezervy. Někteří bankéři věří, že není odzvoněno ani těm největším akvizicím. Veškerý budoucí vývoj je však závislý na tom, zda se trh s ropou uklidní a ustálí se na „rozumné“ cenové úrovni. Až poté se dozvíme, zda můžeme čekat určitou restrukturalizaci, či nikoliv.

Newsletter