My už je známe! 15 největších FinTech firem v EU a Británii

Evropskému FinTech sektoru vévodí Velká Británie a Německo, největší fintechový startup však pochází ze Švédska. Vyplývá to z údajů serveru Payment and Banking, který sestavil žebříček největších evropských hráčů v oboru FinTech, tedy v odvětví, které spojuje moderní technologie a tradiční finanční služby.

Většinou jde o mladé a dynamicky se rozvíjející firmy, které nabízí úspěšná řešení specifických problémů, díky čemuž si získaly náskok při rozvoji a inovaci finančních nástrojů. Nabízí inovativní řešení, nicméně ne všechny jejich služby jsou nutně disruptivní. Přesto se z řady z nich vyvinuly již poměrně etablované firmy, které mají šanci obstát v drsném konkurenčním prostředí a zajistit si dlouhodobější perspektivu.

Banky začínají být v technologii pozadu, varoval exšéf Barclays

V porovnání s USA je evropská fintechová scéna nicméně stále ještě poměrně skromná. V USA se podle posledních údajů magazínu Forbes nachází 13 fintechových „jednorožců“, tedy startupů s hodnotou 1 miliardy USD a vyšší, přičemž ten největší, Stripe, má hodnotu 9,2 miliardy USD.

A jak jsou na tom FinTech společnosti v Evropě? 

  1. Klarna

Hodnota: 2,5 mld. USD

Počet zaměstnanců: 1500

Rok založení: 2005

Sídlo: Švédsko

Největší fintechovou společností v Evropě je švédský startup Klarna, který poskytuje různé finanční a platební služby pro firmy z oblasti e-commerce a maloobchodu, především službu takzvaných odložených plateb, které umožňují v e-shopech oddálit platbu za zboží až po jeho vyzkoušení. Tento švédský platební gigant, který má hodnotu 2,5 miliardy dolarů, je jednou z nejrychleji rostoucích evropských online platebních společností a poskytuje služby 60 milionům spotřebitelů a 70 tisícům maloobchodníků v 18 zemích. V loňském roce Klarna zpracovala 13 miliard transakcí. Společnost letos získala bankovní licenci, což jí umožní nabízet novou škálu základních bankovních služeb. Mezi její hlavní investory patří Sequoia Capital, Bestseller, Permira, Visa a Atomico.

Klarna spouští aplikaci přímých plateb. Tohle je Wavy

  1. Adyen

Hodnota: 2,3 mld. USD

Počet zaměstnanců: 500 – 999

Rok založení: 2006

Sídlo: Nizozemsko

Druhou největší fintechovou společností v Evropě je nizozemský zpracovatel plateb Adyen, s hodnotou 2,3 mld. USD. Firma poskytuje firmám řešení pro přijímání plateb po celém světě.  Je to jediný poskytovatel moderní infrastruktury, která spojuje obchodníky přímo s platebními metodami Visa, MasterCard a dalšími 250 platebními metodami po celém světě. Rychlý růst této firmy dokládá dynamický nárůst objemu transakcí, který v roce 2015 dosáhl 50 miliard USD. Sídlí v Amsterdamu a San Franciscu, své pobočky má rozeseté po celé Severní i Jižní Americe, v Evropě, Asii a Austrálii. Své služby poskytuje více než 4500 firmám, včetně sedmi z deseti největších amerických internetových společností. Mezi její klienty patří například Facebook, Uber, Netflix, Spotify, Dropbox, Evernote, Booking.com, Yelp, Vodafone, Mango, Crocs, O´Nill či KLM.

  1. TransferWise

Hodnota: 1,1 mld. USD

Počet zaměstnanců: 700

Rok založení: 2011

Sídlo: Velká Británie

Jedním z nejúspěšnějších britských startupů a třetí největší evropský FinTech startup je společnost TransferWise, která je nebankovním provozovatelem zahraničních online plateb. TransferWise si postavila svou značku na myšlence rychlých, levných a snadných online převodů peněz do zahraničí. Její systém je založen na myšlence vzájemného vyrovnávání mezinárodních toků jednotlivých měn a využívá tzv. peer-to-peer metody párování jednotlivých uživatelů finančního systému, která eliminuje vysoké poplatky, které si banky účtují za převody zahraničních měn.

TransferWise je jedním z několika londýnských „jednorožců“, tedy mladých technologických společností s hodnotou přesahující 1 miliardu dolarů. Zakladatelé TransferWise Kristo Käärmann a Taavet Hinrikus jsou zároveň spoluzakladatelé firmy Skype. V roce 2014 se k nim přidal výraznou investicí Richard Branson, majitel Virgin Group. Firma vznikla v roce 2011 v Londýně a od té doby roste raketovým tempem.

Přes její platformu prý proteče každý měsíc 1 miliarda liber. Její stále silnou dynamiku dokládá například i loňský 150% růst ročních tržeb. Současných více než milion zákazníků chce firma v letošním roce ještě zdvojnásobit. Firma zaměstnává 700 lidí v 9 pobočkách po celém světě a podle vlastních údajů má již 10% podíl na britském trhu mezinárodních peněžních transferů.  

Platební partnerství: TransferWise a Apple Pay si podaly ruce

  1. Funding Circle

Hodnota: více než 1 mld. USD

Počet zaměstnanců: 500-999

Rok založení: 2010

Sídlo: Velká Británie

Britská společnost Funding Circle patří mezi největší platformy určené k přímému poskytování (P2P) úvěrů malým firmám ve Velké Británii, USA, Německu a Nizozemsku. Firma založená v roce 2010 podle vlastních údajů dosud umožnila již 32 tisícům malých firem získat finance v celkovém objemu 4 mld. USD od cca 70 tisíc investorů. Mezi investory jsou jak jednotlivci, tak i místní či národní vlády, finanční instituce či univerzity. Například v lednu tohoto roku poskytla britská vláda na půjčky malým firmám 40 milionů liber. Fima se také chlubí tím, že díky jejímu systému úvěrů bylo přímo či nepřímo v uvedených čtyřech zemích vytvořeno 80 tisíc pracovních míst.

Za společností stojí investoři, kteří v souhrnu spravují přes 5 bilionů dolarů a jsou klíčovými aktéry, kteří stojí také za společnostmi Facebook, Twitter, Skype a Betfair. Podíly ve společnosti v současné době vlastní Accel Partners, Baillie Gifford, BlackRock, DST Global, Index Ventures, Ribbit Capital, Sands Capital, Temasek a Union Square Ventures.

  1. iZettle

Hodnota: 500 milionů dolarů

Počet zaměstnanců: 250-499

Rok založení: 2010

Sídlo: Švédsko

iZettle je jednou z nejrychleji rostoucích švédských společností. Založili ji Jacob de Geer a Magnus Nilsson v dubnu 2010 a první aplikaci a službu uvedli na trh v roce 2011 s vizí zjednodušit a „demokratizovat“ platby. iZettle nabízí řadu finančních produktů pro malé firmy – drobným obchodníkům nabízí mimo jiné možnost přijímat platby kartou prostřednictvím rychlých mobilních čteček, dále intuitivní point-of-sale systémy, fakturační software, úvěry pro expanzi firem či analytické nástroje pro podnikový management. iZettle byl první firmou, která vyvinula čtečku čipových karet a aplikaci pro chytré mobilní telefony, která umožňuje přijímat platby s čipovou platební kartou splňující mezinárodní bezpečnostní nároky.

Jeho služby jsou v současné době dostupné v severských zemích, Velké Británii, Německu, Francii, Španělsku, Itálii, Nizozemsku, Mexiku a Brazílii.

A dalších 10…

  1. WorldRemit

Hodnota: 500 mil. USD

Počet zaměstnanců: 250-499

Založeno: 2010

Sídlo: Velká Británie

  1. Starling Bank

Hodnota: cca 466,67 mil. USD

Počet zaměstnanců: 50-99

Založeno: 2014

Sídlo: Velká Británie

  1. Raisin

Hodnota: cca 400 mil. USD

Počet zaměstnanců: 55-99

Založeno: 2013

Sídlo: Německo

  1. Revolut

Hodnota: cca 386 mil. USD

Počet zaměstnanců: 20-49

Založeno: 2015

Sídlo: Velká Británie

  1. Kreditech

Hodnota: 354-590 mil. USD

Počet zaměstnanců: 250-499

Založeno: 2012

Sídlo: Německo

  1. N26

Hodnota: cca 260 mil. USD

Počet zaměstnanců: 100-249

Založeno: 2013

Sídlo: Německo

  1. RateSetter

Hodnota: cca 260 mil. USD

Počet zaměstnanců: 50-99

Založeno: 2010

Sídlo: Velká Británie

  1. Scalable Capital

Hodnota: cca 223 mil. USD

Počet zaměstnanců: 20-49

Založeno: 2014

Sídlo: Německo

  1. Nutmeg

Hodnota: cca 185 mil. USD

Počet zaměstnanců: 20-49

Založeno: 2010

Sídlo: Velká Británie

  1. Spotcap

Hodnota: cca 133 mil. USD

Počet zaměstnanců: 50-99

Založeno: 2014

Sídlo: Německo

Disclaimer: Všechna uvedená čísla ohledně hodnoty firem jsou odhady, jelikož přesná čísla ve většině případů nejsou známa. Tyto hodnoty jsou převzaty z různých zdrojů, a proto nemusí být ve všech ohledech srovnatelné.

Newsletter