Mzdy rostly ve čtvrtletí nejrychleji od roku 2007

V prvním čtvrtletí 2016 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 4,4 procenta, reálně se zvýšila o 3,9 procenta. Medián mezd činil 22 533 korun. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v dubnu reálně meziměsíčně o 0,8 procenta. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 5,7 procenta, bez očištění o 4,9 procenta.

Průměrná mzda vzrostla v 1. čtvrtletí o 3,9 procenta v reálném vyjádření. Mírně tak překonala očekávání trhu. Celkový růst mezd si tedy udržuje celkem solidní dynamiku. Vyšší tempo růstu reálné mzdy procenta jsme v prvním kvartále zaznamenali naposledy v roce 2007, tedy před propuknutím světové finanční krize.

Solidnímu růstu mezd nahrává v prvé řadě hospodářský růst spojený se setrvalým poklesem míry nezaměstnanosti. Firmy v mnoha oborech jsou už nyní nuceny se o vhodné zaměstnance „přetahovat“, což podporuje tlak na mzdový růst.

Se svoji „troškou do mlýna“ ale přišla i vláda, která k 1. lednu 2016 zvýšila minimální mzdu o 700 korun, čímž přispěla k růstu obecné mzdové hladiny v ekonomice. Za celý letošní rok vykáže růst nominálních mezd hodnotu 3,8 procenta, v reálném vyjádření pak tři procenta. Růst nominální mzdy zrychlí ke konci letošního roku a dále pak v roce příštím. Spolu s ním ale akceleruje také inflace, takže reálně se Češi v roce 2017 dočkají pomalejšího růstu reálných mezd než letos.

Růst mezd podporuje maloobchodní tržby. Ty si v dubnu udržely svoji růstovou dynamiku, k níž přispěly také nízké ceny pohonných hmot, které se i přes svůj nárůst v posledních měsících pohybují na dlouhodobě relativně příznivých úrovních.

Růst maloobchodních tržeb bude pokračovat i v dalších měsících. Nálada spotřebitelů sice od svého lednového vrcholu klesá, ale to je pouze korekce neudržitelně optimistické nálady, umocněné povánočními slevami a zlevňováním pohonných hmot, které se na svém cenovém dně ocitly na přelomu února a března.

S růstem cen pohonných hmot se nálada spotřebitelů nepatrně snížila. Spotřebitelské výdaje a maloobchodní tržby však svůj růstový trend udrží i v nadcházejících měsících, a to díky růstu ekonomiky, poklesu míry nezaměstnanosti a pokračujícímu růstu reálných mezd.

Newsletter