Mzdy rostou rychleji, než čekal trh. ČNB nemá co odkládat

Tempo růstu mezd za druhý kvartál letošního roku oproti prvnímu sice zpomalilo, i tak byl překonán odhad trhu. Mzdová dynamika, která se v příštích měsících dočká další podpory v podobě vyšších platů státních zaměstnanců, tak patří mezi fundamenty podporující zvyšování úrokových sazeb České národní banky, shodují se ekonomové.

„Meziročně vzrostla průměrná nominální mzda o 8,6 %. V některých odvětvích jako kultura, vzdělání nebo zdravotní péče tempo růstu dosáhlo dokonce dvouciferných hodnoty,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Vysokou dynamiku mezd lze očekávat i v dalších obdobích, jednak díky příslibu vlády navýšit platy státních zaměstnanců a také proto, že růst mezd je považován za zpožděnou proměnnou a svého cyklického vrcholu dosahuje později než například průmysl. A konečně i vinou strukturálního problému tuzemské ekonomiky s nedostatkem pracovní síly na trhu práce,“ dodal.

Mzdová dynamika podle Šoltése zároveň přispívá k představě, že ČNB nemá v otázce úroků co odkládat. „Zveřejněná statistika nás jen utvrzuje, že ČNB nemá důvod odkládat další zvýšení úrokových sazeb, které podle nás přijde jak v září, tak i v listopadu,“ míní ekonom.

Hrubá nominální měsíční mzda rostla ve druhém kvartále tempem 8,6 % meziročně. Po očištění o inflaci pak dosáhla 6,2 %, zatímco odhad trhu činil 5,9 %. V případě prognózy ČNB pracovala centrální banka s tempem 6,5 %.

„Ačkoli dnešní hodnota nepatrně zaostala za odhadem centrální banky, rozdíl byl pouze nepatrný,“ hodnotí data hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „ČNB očekávala mírně vyšší růst mezd v tržních odvětvích (8,5 % vs. 8,0 %), zatímco pro netržní čekala zpomalení k 10 %. Rozdíl je však pro vyznění prognózy centrální banky zanedbatelný. Zároveň vládní opatření zvyšující mzdy státních zaměstnanců v příštím roce přináší z pohledu centrální banky další proinflační rizika. ČNB pro příští rok odhaduje růst mezd a platů o 6,8 % s tím, že růst v tržních a netržních odvětvích má být obdobný. S plánovaným růstem mezd ve státním sektoru o 8 % se však dynamika celkových mezd zvýší a z pohledu současného odhadu ČNB by měla přesáhnout mírně 7 %,“ uvedl.

I podle Seidlera podporuje svižný růst mezd, zrychlování inflace a zejména přetrvávající slabá koruna představu o tom, že ČNB nebude další zvyšování sazeb odkládat. „Lze jej velmi pravděpodobně očekávat již na měnovém jednání koncem září,“ uzavřel ekonom.

Newsletter