Na americké akcie dopadá tlak z trhu dluhopisů

Páteční data z amerického trhu práce znamenala pro akciový trh vzpruhu, která přinesla více jak procentní zisky. Ty v úvodu týdne nového Wall Street odevzdávala. Do obchodování dnes nepromluvily (a ani zítra nevstoupí) nová data z americké ekonomiky a chyběly i zobchodované objemy. Hlavním faktorem, který Wall Street zatlačil níže, se tak stal výprodej na trhu s dluhopisy, výraznější na amerických treasuries než německých bundech, který se přenesl i na akcie.

Hlavní akciové indexy se do ztrát ponořovaly postupně a pondělní bilance zní pokles o půlprocento u širšího indexu S&P 500 i úzkého indexu bluechips Dow Jones. Dvě desetiny procenta pak odevzdal technologický index Nasdaq. Zisky přitom uhájil široký index amerických akcií, včetně těch s menší kapitalizací, Rusell 2000.

Výnos na 10letém americkém dluhu vzrostl na 2,27 procenta, u 30letého dluhu nad 3 procenta na 3,03 procenta. 10leté německé dluhopisy (které nedávno atakovaly nulové výnosy) nesou 0,61% výnos. Na trh se díky tomuto růstu výnosů přenesla nervozita před úterní aukcí 3letého, středeční 10letého a čtvrteční 30letého amerického dluhu.

Silnější k euru se v průběhu pondělka držel americký dolar. Aktuálně obchoduje u hladiny 1,1150 EURUSD se ziskem necelého půlprocenta vůči euru.

Na povzbuzení od akciových analytiků slyšely akcie Catepillar s růstem o 2 procenta a Joy Global se zpevněním o 6 procent. Oba tituly analytici Baird revidovaly na „outperform“ z původního doporučení „neutral“ s odkazem na polevení deflačních tlaků na trhu s komoditami.

Sázkou na nové produkty vysvětlili analytici Pacific Crest doporučení v portfoliu nadvažovat akcie Cisco Systems. Titul reagoval růstem o řádově 1,5 procenta.

Pozornost investorů neopouští Řecko. Dnešní jednání evropských věřitelů naznačila možnost, že země dostane část finanční pomoci (která ji zachrání od bankrotu) výměnou za alespoň některé reformy. Řecko také dnes zaslalo splátku finanční pomoci MMF ve výši 750 milionů eur.

Řekové mohou dostat „nějaké“ peníze za „některé“ reformy

Řekové poslali MMF splátku pomoci – 750 milionů eur

Při chybějících zprávách z domácí americké ekonomiky bylo pro trh částečným povzbuzením měnové uvolnění v Číně na podporu tamní ekonomiky, které se odehrálo snížením sazeb a uvolněním pravidel pro odměňování depozit v bankách.

Čínská injekce ekonomice přišla bleskově, sazbami

Newsletter