Na britském trhu práce se vyjasňuje, dojem kazí slabý růst mezd

Nezaměstnanost v Británii je nejnižší od konce roku 2008 a žádostí o dávky v nezaměstnanosti ubývá rychleji oproti očekávání. Slabší je to s růstem mezd, jehož tempo nadále zaostává za mírou inflace.

Míra nezaměstnanosti v ostrovní ekonomice se v 3měsíčním období od března do května snížila o 0,1 procentního bodu na 6,5 procenta, ve shodě s očekáváním analytiků. Pokles nezaměstnanosti je v souladu s dalším údajem, podle něhož v červnu žádalo o dávky v nezaměstnanosti o 36.300 Britů méně, zatímco trh očekával nižší pokles žádostí o 27 tisíc. Počet Britů se zaměstnáním se zvýšil o více než čtvrt milionu na 30,6 milionu, nejvíce od roku 1971, kdy se údaj začal sledovat.

Slibné oživování britské ekonomiky podněcuje dohady o brzkém zahájení procesu utahování měnové politiky. Guvernér BoE označil trh práce za nejvíce směrodatný ukazatel pro směřování měnové politiky. Pozitivní dojem dnes však kazí údaj o růstu mezd. Ty v období od března do května meziročně vzrostly o 0,3 procenta (po růstu 0,8 procenta za únor až duben), tedy nejpomalejším tempem od vrcholu světové finanční krize před pěti lety. Analytici přitom počítali s nárůstem mezd o půl procenta.

Bank of England zatím drží základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 procenta. Do listopadu 2009 BoE nakoupila v rámci své verze kvantitativního uvolňování 200 miliard liber aktiv (z většiny britského vládního dluhu) a následně v letech 2011 a 2012 oznámila tři další odkupy aktiv, po nichž její bilance narostla o celkových 375 miliard liber. Na červencovém zasedání minulý týden banka ponechala měnovou politiku beze změny.

Britská ekonomika rostla v prvním kvartále oproti konci minulého roku tempem 0,8 procenta. Předběžné údaje o vývoji ve druhém čtvrtletí budou zveřejněny koncem příštího týdne.

Newsletter