Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Na co dá Carl Icahn miliony dolarů a co z toho bude mít?

Carl Icahn plánuje utratit 150 milionů dolarů v kampani týkající se žhavé diskuse kolem zdanění firem. Pravděpodobně se jedná o jeden z dalších plánů, který by mohl tomuto investorovi vydělat další spoustu peněz. Icahn své záměry oznámil na svých webových stránkách, kde poznamenal, že chce bojovat s „neblahými“ snahami společností sloučit se se zahraničními firmami, na které převádějí svou daňovou povinnost. Tato taktika, zvaná daňová inverze, zatím vedla ke „ztrátě“ (respektive přesídlení) více než 50 společností.

„Pokud se tomuto exodu dovolí dále expandovat, bude mít katastrofální následky pro naši již tak křehkou ekonomiku. Bude to mít také významný vliv na pracovní místa, respektive na jejich zbytečné ztráty,“ říká Icahn.

Legální daňové úniky. Americké firmy dluží stovky miliard dolarů

Icahn preferuje řešení v podobě korporátní daňové reformy. Říká, že s daňovými  inverzemi se může bojovat například jednorázovou repatriační daní 5 až 10 procent, což by nutilo podniky přivést zpět do USA až 2,2 bilionu dolarů, které společnosti momentálně zanechávají jinde. Poznamenal, že by si dokázal představit spojení tohoto opatření s výdaji do infrastruktury (dálnic), což je podobné plánu republikána Paula Ryana.

Jak je to skutečně s „obří“ zásobou hotovosti Applu?

Co je na celé věci zajímavé, je to, že Icahn vlastní velký podíl v jedné společnosti, z něhož by díky navrhovanému opatření mohl silně profitovat. Ano, jedná se o Apple, který má více než 200 miliard dolarů v hotovosti mimo USA. Šéf Applu Tim Cook Kongresu před dvěma lety řekl, že již „jednociferná“ repatriační míra by společnost nutila přivést hotovost ze zahraničí zpět domů. Samozřejmě, některé z těchto peněz by pravděpodobně našly uplatnění v podobě zpětných odkupů akcií, kterou by Icahn u Apple rád viděl.

Icahn minulý měsíc prohlásil, že vlastní něco kolem „55 milionů akcií Applu. To znamená, že by mu v ocenění Applu stačily méně než 3 dolary na akcii a jeho plán by mu vydělal.

Je tu ještě jedna věc. Ve svých dvou zprávách mluvil o ocenění Applu a poukázal na to, že tvůrci iPhonů nabíhají daně z mezinárodních zisků, které nemá v plánu reinvestovat. Ostatní společnosti, jako je Google, to také nedělají. Výsledkem je pro Apple 26procentní efektivní daňová sazba. Icahn si myslí, že by měla být 20procetní.

Daňová změna, kterou Icahn navrhuje, by pravděpodobně měla za následek to, že by Apple vykazoval nižší efektivní daňovou sazbu na svém výdělku a s tím by dosáhl vyššího P/E násobku (cena akcie ku očekávanému zisku na akcii) společnosti.

Firma jako Apple se objeví jednou za 50 let, říká známý investor

Newsletter