Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Na co sází Globální penzijní akciový fond?

Většině akciových trhů se v loňském roce dařilo, což umožnilo dosáhnout Globálnímu penzijnímu akciovému účastnickému fondu pěkného ročního zhodnocení ve výši 10,8 procenta. V průběhu roku došlo k několika pro investory zajímavým událostem. Naplno se rozhořel konflikt v Sýrii, obyvatelé Velké Británie se rozhodli pro vystoupení z Evropské unie a američtí voliči zvolili Donalda Trumpa 45. prezidentem Spojených států.

Překvapivě žádná uvedená událost neměla déle trvající negativní dopad na akciové trhy. V průběhu roku nastal také obrat na trzích s komoditami, což se v druhé polovině roku začalo promítat do růstu inflační tlaků, který patrně inspiroval investory k nahrazení nízko úročených dluhopisů akciemi.

Velice dobře se vedlo americkým akciím, jejichž výkonnost ve Fondu byla navíc umocněna posílením amerického dolaru. Jmenujme například akcie výrobce stavebních strojů Caterpillar (meziročně +40,6 %), banky Goldman Sachs (34,8 %), ropný gigant Chevron (34,8 %), Berkshire Hathaway (27,2 %) nebo Wal-Mart (16,2%).

Evropa řešící mnoho problémů jakoby stála stranou zájmu investorů. Index DJ Stoxx 600 si připsal pouze dvě procenta. K dobré výkonnosti Fondu nejvíce přispěly akcie Siemens (30,0 %), Schneider Electric (25,8 %), SAP (12,9 %) nebo s 32procentním zhodnocením akcie ETF zaměřeného na evropské banky, zakoupené před referendem o brexitu. Výkonnost zbylých evropských akcií se již pohybovala v průměru okolo dvou procent. Vyplatilo se také štědré zastoupení rozvíjejících se trhů (index MSCI Emerging markets 11,9 %). Zde se například povedl nákup a následný prodej akcií ETF zaměřeného na turecké akcie, což vyneslo pěkných 21 procent.

Nejvíce zastoupený region ve Fondu, střední Evropa, těžila z rostoucích rizik ve východní Evropě, přičemž bylo například zapomenuto mnoho negativních kroků, ke kterým přistoupila nová polská vláda pod vedením nacionalistické strany PiS. K akciím, které přispěly k dobré výkonnosti fondu, pařily akcie Moneta Money Bank. Od květnového primárního úpisu (IPO) si připsaly 22 procent.

I přes předloňskou havárii v litvínovské rafinérii se loni dařilo akciím Unipetrolu. Za téměř 15procentním zhodnocením stojí vysoké vyplacené pojistné plnění za škody způsobené výše uvedenou havárii a také přetrvávající vysoké rafinérské a petrochemické marže. Dobrou výkonnost vykázaly i akcie realitní společnosti Atrium (25 %), Petrom (33 %) nebo výrobce bílého zboží Gorenje (30,3 %). Naopak lepší výkonnosti portfolia bránil propad akcií Vienna Insurance Group. Při současných inflačních tlacích a očekávaném růstu požadovaných výnosů však věříme, že v 2017 bude jednou z nejvýrazněji ziskových akcií.

Pro rok 2017 máme pozitivní výhled na akciové trhy. Podporou bude rotace z nízko úročených dluhopisů, zvýšené vládní výdaje do infrastruktury nebo solidní růst ekonomik. Výhledově věříme a dle dlouhodobého horizontu a povahy Fondu nyní upřednostňujeme akcie rozvíjejících se trhů vůči trhům vyspělým. Pozitivní růstový diferenciál rozvíjejících se zemí, spolu s doháněním vyspělých zemí v mnoha oblastech, povede k růstu zisků korporací, což by se mělo přetavit v růst cen akcií.

Newsletter