Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna se drží v okolí silné psychologické hranice 24,00 EURCZK. Dolar od rána posiluje, středový kurz se dostal pod 1,064 EURUSD než přišla korekce.

Na co sází Globální penzijní akciový fond?

Většině akciových trhů se v loňském roce dařilo, což umožnilo dosáhnout Globálnímu penzijnímu akciovému účastnickému fondu pěkného ročního zhodnocení ve výši 10,8 procenta. V průběhu roku došlo k několika pro investory zajímavým událostem. Naplno se rozhořel konflikt v Sýrii, obyvatelé Velké Británie se rozhodli pro vystoupení z Evropské unie a američtí voliči zvolili Donalda Trumpa 45. prezidentem Spojených států.

Překvapivě žádná uvedená událost neměla déle trvající negativní dopad na akciové trhy. V průběhu roku nastal také obrat na trzích s komoditami, což se v druhé polovině roku začalo promítat do růstu inflační tlaků, který patrně inspiroval investory k nahrazení nízko úročených dluhopisů akciemi.

Velice dobře se vedlo americkým akciím, jejichž výkonnost ve Fondu byla navíc umocněna posílením amerického dolaru. Jmenujme například akcie výrobce stavebních strojů Caterpillar (meziročně +40,6 %), banky Goldman Sachs (34,8 %), ropný gigant Chevron (34,8 %), Berkshire Hathaway (27,2 %) nebo Wal-Mart (16,2%).

Evropa řešící mnoho problémů jakoby stála stranou zájmu investorů. Index DJ Stoxx 600 si připsal pouze dvě procenta. K dobré výkonnosti Fondu nejvíce přispěly akcie Siemens (30,0 %), Schneider Electric (25,8 %), SAP (12,9 %) nebo s 32procentním zhodnocením akcie ETF zaměřeného na evropské banky, zakoupené před referendem o brexitu. Výkonnost zbylých evropských akcií se již pohybovala v průměru okolo dvou procent. Vyplatilo se také štědré zastoupení rozvíjejících se trhů (index MSCI Emerging markets 11,9 %). Zde se například povedl nákup a následný prodej akcií ETF zaměřeného na turecké akcie, což vyneslo pěkných 21 procent.

Nejvíce zastoupený region ve Fondu, střední Evropa, těžila z rostoucích rizik ve východní Evropě, přičemž bylo například zapomenuto mnoho negativních kroků, ke kterým přistoupila nová polská vláda pod vedením nacionalistické strany PiS. K akciím, které přispěly k dobré výkonnosti fondu, pařily akcie Moneta Money Bank. Od květnového primárního úpisu (IPO) si připsaly 22 procent.

I přes předloňskou havárii v litvínovské rafinérii se loni dařilo akciím Unipetrolu. Za téměř 15procentním zhodnocením stojí vysoké vyplacené pojistné plnění za škody způsobené výše uvedenou havárii a také přetrvávající vysoké rafinérské a petrochemické marže. Dobrou výkonnost vykázaly i akcie realitní společnosti Atrium (25 %), Petrom (33 %) nebo výrobce bílého zboží Gorenje (30,3 %). Naopak lepší výkonnosti portfolia bránil propad akcií Vienna Insurance Group. Při současných inflačních tlacích a očekávaném růstu požadovaných výnosů však věříme, že v 2017 bude jednou z nejvýrazněji ziskových akcií.

Pro rok 2017 máme pozitivní výhled na akciové trhy. Podporou bude rotace z nízko úročených dluhopisů, zvýšené vládní výdaje do infrastruktury nebo solidní růst ekonomik. Výhledově věříme a dle dlouhodobého horizontu a povahy Fondu nyní upřednostňujeme akcie rozvíjejících se trhů vůči trhům vyspělým. Pozitivní růstový diferenciál rozvíjejících se zemí, spolu s doháněním vyspělých zemí v mnoha oblastech, povede k růstu zisků korporací, což by se mělo přetavit v růst cen akcií.

Newsletter