Na co se připravit v roce 2015?

Tuto otázku se snažili zodpovědět investiční stratégové a portfolio manažeři největších bank a fondů během páteční konference Investment Roundtable, která se konala v New Yorku. I přes nejistotu posledních dní, je výstup celé události poměrně pozitivní. Všichni vystupující se shodli na tom, že příští rok bude opět ve znamení zisků. Byť nebude tak vyhlazený a zřejmě ani nedosáhne dvouciferných čísel, přesto se dle názoru většiny můžeme připravit na nová maxima.

Pokračující růst

„Tento rok byl bezpochyby jedním z nejnenáviděnějších „býčích“ trhů za poslední dobu“, zhodnotil letošní rok Dan Chung, investiční ředitel společnosti Alger Funds. Avšak i přesto, že akcie nejsou tak levné, jako byly před několika lety, stále je na trhu dostatek prostoru pro další růst. Tento názor pak potvrdila i Rupal Bhansaliová, ředitelka oddělení mezinárodních akcií v Ariel Investment. „Investoři budou muset být pouze více selektivní při výběru jednotlivých akcií“, cituje slova Bhansaliové server CNBC.

2015: na co vsadit a čemu se vyhnout

Vyšší sazby nejsou „býčím“ zabijákem

Podle dosavadních informací dojde během příštího roku k prvnímu zvýšení amerických krátkodobých sazeb. Podle Ricka Riedera, vedoucího oddělení fixním příjmů ve společnosti BlackRock, by „Fed měl zvýšit sazby ze současných 0 – 0,25% až na 1%.“ Klíčová bude rychlost, jakou celé navýšení proběhne. Rieder počítá s tím, že Fed nebude unáhlený a uchrání sazby od toho, aby jakkoliv skokově narostly.

Rok 2015 přinese obrat trendu

Akčnější Nasdaq

Pokud existovala na akciových trzích nějaká „černá ovce“, byl to právě index technologických akcií Nasdaq. Ten jako jediný mezi hlavními indexy nedosáhl nových maxim. „To se ovšem změní“, řekl Chung během konference. Historicky největší hodnoty index dosáhl v březnu 2000, kdy se jeho high vyšplhalo na hodnotu téměř 5049 bodů. „Akcie, které tvoří celý index, jsou dnes v mnohem lepší kondici, než byly před patnácti lety, stejně tak i valuace a potenciální ziskovost“, dodal Chung.

Hacknutý Amazon? Extrémní predikce pro rok 2015

Vyšší volatilita

I přesto, že se můžeme těšit na další růst, nebude to zcela zadarmo. Rok 2015 by podle názoru všech vystupujících měl být rokem zvýšené volatility. „Stěžejní bude výběr konkrétní akcie. Ke zvýšené volatilitě je nutno přistupovat jako k příležitosti“, řekla Bahnsaliová. Sama pak zdůraznila, že nejvíce věří společnostem podnikajícím v sektoru zdravotnictví.

Nadále trvající rizika

„Prostor pro růst je sice otevřen, avšak nepočítejme s nulovými riziky“, shodli se všichni přednášející. Hodně investorů, především ti, kteří se zaměřují na akcie či na tituly s fixními příjmy, provádějí dokola stále ty samé obchody, díky čemuž se riziko potenciálních ztrát postupně zvyšuje. „Nejčastějšími obchody jsou short pozice krátkodobých sazeb, spekulace na další růst dolaru a nákup krátkodobých evropských dluhopisů. V těchto případech je pak potřeba zvýšené pozornosti při diverzifikace celého portfolia“, řekl Rick Rieder.

Morgan Stanley věří pro 2015 evropským bankám

Jinou rizikovou oblastí podle Bhansaliové pak bude Čína. Dle jejího názoru „tamější realitní bublina vedla k silné akumulaci dluhu, který bude představovat problém obzvláště pro čínskou vládu.“ Růst v Číně a Indii tak bude pro rok 2015 důležitý, jelikož by mohl představovat potřebný „lék“ pro skomírající evropskou ekonomiku.

I přes výše zmíněná rizika, představují akciové trhy nadále nejlepší příležitost, kde bude možné vydělat peníze. Potřeba však bude nezanedbat detailní analýzu jednotlivých titulů a na základě toho pak sestavit dostatečně diverzifikované portfolio. Stále totiž existují instrumenty s vyšším potenciálem výnosu, než přináší například desetileté americké státní dluhopisy.

Newsletter