Na dolaru se usadili medvědi. A Trump jim hraje do karet

Sázíte na silnější dolar? Pokud ano, neškodilo by si vyslechnout i argumenty druhého tábora, tedy těch, kteří věří v oslabení americké měny. Právě tato skupina je totiž čím dál tím početnější, čemuž nejlépe odpovídá nárůst počtu sázek na short USD, který je momentálně nejvyšší od roku 2013. A co víc, Donald Trump této skupině nahrává do karet.

Podle dat americké Komise pro obchodování s komoditními futures začínají hedgeové fondy hromadně shortovat dolar. Podle posledních čísel platných k úterý 10. dubna dosahuje objem těchto sázek (bílá křivka) více než 273 tisíc, což je vůbec nejvyšší číslo od ledna 2013. Naopak v případě eura (žlutá křivka, sázky na long EUR) pozorujeme po konsolidaci z konce března opětovný nárůst nad hranici 70 tisíc.

Investoři shortovali dolar především v týdnu, kdy eskalovala nervozita kolem obchodní roztržky mezi USA a Čínou. V tuto chvíli je situace sice o něco klidnější, na druhou stranu, stále existují důvody, které podporují vidinu velkých hráčů ohledně oslabení americké měny.

Do této skupiny patří i jeden z nejvýkonnější světových fondů BNY Mellon Asset Management. Hlavním argumentem jeho sázky na short USD je dle slov šéfa oddělení obchodování s dluhopisy Brendana Murphyho očekávané zrychlení ekonomik, jako je ta japonská či britská, na které následně naváže proces utahování tamních měnových politik.

„Dolar je z našeho pohledu nadhodnocený. Aktuálně se tak nacházíme v brzké fázi trendu jeho oslabení,“ řekl pro agenturu Bloomberg Murphy. „Proces utahování měnové politiky je již v ceně USD započítán. Z pohledu na devizový trh proto očekáváme, že jakmile začnou ostatní centrální banky utahovat své politiky během příštích let, příslušné měny společně s tím začnou posilovat,“ dodal.

Zpráva o silném shortování dolaru se projevila i na jeho kurzu vůči euru. Americká měna tak má za sebou začátek nového týdne, kdy i přes mírný nárůst výnosů dluhopisů skončila na slabších hodnotách. A nezachránil ji ani lepší než očekávaný výsledek amerických maloobchodních tržeb za březen.

Svou roli pak sehrál i Trumpův tweet, který navázal na nedávné spekulace o možnosti vypuknutí měnových válek. Americký prezident ve svém příspěvku upozornil na to, že se Čína a Rusko vydaly na cestu oslabování měn, zatímco USA pokračují v procesu navyšování úrokových sazeb. Podle Trumpových slov je taková situace zcela „nepřijatelná“.

Trump však v tomto případě přestřelil, což nejlépe potvrzují samotná čísla. Dolar totiž od 20. ledna 2017, kdy blonďatý státník složil prezidentskou přísahu, vůči čínskému jüanu oslabil o necelých 9 %. Oproti rublu pak sice zpevnil o cca 4,5 %, stalo se tak ale především vinou nedávného uvalení sankcí na Rusko, kdy ruská měna během dvou dnů oslabila o zhruba 8,4 %. Ještě předtím USD vůči RUB oslaboval o necelá 4 %.

 

Trumpův tweet je v duchu dění posledních dní zajímavý i proto, že americké ministerstvo financí nedávno zveřejnilo report, v jehož rámci sleduje své hlavní obchodní partnery a případně označuje ty, které oslabují vlastní měnu, aby oproti USA získali konkurenční výhodu. Současné vydaní  nakonec neoznačilo žádnou zemi za devizového manipulátora, pouze aktualizovalo stávající skupinu „sledovaných“ o Indii. Ta se tak dostala po bok těch nejsledovanějších, u kterých je obchodní přebytek s USA největší, kam spadá Čína, Mexiko, Japonsko, Německo, Itálie, Indie a Jižní Korea.

Příspěvek amerického prezidenta rovněž posouvá hranice dopadů geopolitických a obchodních sporů na úroveň devizových trhů (a to navíc se zmínkou úrokových sazeb). A to je, jak například upozornil makro a FX stratég banky ING Viraj Patel, pro dolar negativní fundament potvrzující politické naladění podporující jeho slabší hodnoty. Pokud bychom pak spekulace dohnali ještě dál, zmínka o amerických sazbách v Trumpově tweetu může být některými považována i za určitý „signál“ směrem k Fedu (k čemuž se však nepřikláníme).

Co se týče dnešního dění, v rámci Evropy bude reportován německý index ZEW, z USA pak přijdou data o březnovém průmyslu. Aktuálně se dolar obchoduje na 1,2386 EURUSD. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,2322-1,2438 EURUSD.*

Koruna se v pondělí svezla na celkovém uklidnění hrozby obchodních válek i možných dozvuků konfliktu mezi USA a Ruskem ve spojitosti se sobotním zásahem v Sýrii. V rámci regionu střední a východní Evropy tak vůči euru posilovala společně s polským zlotým a maďarským rublem.

Pokud dobrá nálada vydrží, pro korunu to bude představovat pozitivní fundament nahrávající dalšímu, byť pravděpodobně velmi pozvolnému, posilování. Oproti tomu bude jako případná brzda působit „nastartování“ dividendové sezóny.

Z hlediska domácí dat je dnešní kalendář prázdný. Koruna se během včerejšího dne dostala na nejsilnější hodnoty od začátku února, dnes ráno se obchoduje na 25,27 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,24 až 25,29 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,30 až 20,52 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter