Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Na euru dnes bude rušno. Koruna vyčkává na 27,47

Čeká nás dnes zajímavý den plný zpráv, které se promítnou do obchodování a volatility na měnovém trhu. Euro si přes noc drží zisky, které nabralo včera a ráno se obchoduje poblíž svého týdenního maxima na 1,1186 EURUSD. Na trhu se objevil nový zájem o nákupy eura při obchodování v Asii a tamní obchodníci mluví o zájmu mezi pákovými investory. Euro se tak na chvíli obchodovalo na svém maximu z uplynulých dnů 1,1192.

Dozvuky z Řecka, kde stále pokračují protichůdné komentáře od zasvěcených osob z jednání, budou nadále tvořit hlavní téma na měnovém trhu, ale rozdílnost návrhů mezi věřiteli a Řeckem, které dnes bude prezentovat v Bruselu premiér Tsipras, nechávají stále ve hře i riziko krachu a následného zmatku na trhu. Do tohoto večerního jednání bude trh sledovat jednak zasedání ECB, zejména pak konferenci Maria Draghiho a pokračující sadu makro dat z Evropy a hlavně dnes z USA.

Zasedání ECB bude samozřejmě ve znamení Řecka, ale trh bude po včerejších vyšším indexu spotřebitelských cen z Evropy sledovat tón Draghiho ve vztahu k vývoji evropské ekonomiky. Pokud se ke včerejším silným CPI datům přidá jakýkoliv náznak optimismu i u guvernéra ECB, bude trh reagovat posílením eura z důvodu menší potřeby monetární expanze ve smyslu evropského QE. To vše bude doprovázeno důležitým údajem z USA v době před konferencí a to tvorbou pracovních míst v soukromém sektoru. Toto číslo bývá vodítko k důležitému údaji týdne, který bude zveřejněn v pátek v USA o tvorbě pracovních míst za celou ekonomiku. Mnoho hráčů na trhu bude tento údaj číst jako vodítko síly ekonomiky USA, které bude zásadně ovlivňovat rozhodnutí Fedu o zvyšovaní sazeb.

EURUSD se tak dostane do silného tlaku z dnešních událostí a můžeme očekávat vysokou volatilitu a možnost překvapivých pohybů. To vše se odrazí i na vývoji české koruny, která se nyní obchoduje na 24,58 USDCZK. Další vývoj z tohoto dvoutýdenního maxima na koruně může mířit oběma směry a bude chvíli trvat, než se situace zklidní. Koruna proti euru sedí na včerejších hodnotách 27,47 a nepatrně oslabuje. 

Newsletter