Na euru dnes bude rušno. Koruna vyčkává na 27,47

Čeká nás dnes zajímavý den plný zpráv, které se promítnou do obchodování a volatility na měnovém trhu. Euro si přes noc drží zisky, které nabralo včera a ráno se obchoduje poblíž svého týdenního maxima na 1,1186 EURUSD. Na trhu se objevil nový zájem o nákupy eura při obchodování v Asii a tamní obchodníci mluví o zájmu mezi pákovými investory. Euro se tak na chvíli obchodovalo na svém maximu z uplynulých dnů 1,1192.

Dozvuky z Řecka, kde stále pokračují protichůdné komentáře od zasvěcených osob z jednání, budou nadále tvořit hlavní téma na měnovém trhu, ale rozdílnost návrhů mezi věřiteli a Řeckem, které dnes bude prezentovat v Bruselu premiér Tsipras, nechávají stále ve hře i riziko krachu a následného zmatku na trhu. Do tohoto večerního jednání bude trh sledovat jednak zasedání ECB, zejména pak konferenci Maria Draghiho a pokračující sadu makro dat z Evropy a hlavně dnes z USA.

Zasedání ECB bude samozřejmě ve znamení Řecka, ale trh bude po včerejších vyšším indexu spotřebitelských cen z Evropy sledovat tón Draghiho ve vztahu k vývoji evropské ekonomiky. Pokud se ke včerejším silným CPI datům přidá jakýkoliv náznak optimismu i u guvernéra ECB, bude trh reagovat posílením eura z důvodu menší potřeby monetární expanze ve smyslu evropského QE. To vše bude doprovázeno důležitým údajem z USA v době před konferencí a to tvorbou pracovních míst v soukromém sektoru. Toto číslo bývá vodítko k důležitému údaji týdne, který bude zveřejněn v pátek v USA o tvorbě pracovních míst za celou ekonomiku. Mnoho hráčů na trhu bude tento údaj číst jako vodítko síly ekonomiky USA, které bude zásadně ovlivňovat rozhodnutí Fedu o zvyšovaní sazeb.

EURUSD se tak dostane do silného tlaku z dnešních událostí a můžeme očekávat vysokou volatilitu a možnost překvapivých pohybů. To vše se odrazí i na vývoji české koruny, která se nyní obchoduje na 24,58 USDCZK. Další vývoj z tohoto dvoutýdenního maxima na koruně může mířit oběma směry a bude chvíli trvat, než se situace zklidní. Koruna proti euru sedí na včerejších hodnotách 27,47 a nepatrně oslabuje. 

Newsletter