Na evropské trhy se vrací nervozita, Praha odolává a roste díky Erste a ČEZu

Evropské akcie v závěru týdne ztrácí půdu pod nohama a indexy klesají. Nejvíce aktuálně ztrácí francouzský CAC 40 -0,8 %, následovaný německým DAXem -0,5 % a britským FTSE100 odepisujícím 0,1 %.

Nejvíce dnes ztrácí ruský index MICEX, který klesá o 1,8 %. Důvod dnešního poklesu lze spatřovat v posledním vývoji na Ukrajině, kde na její území dorazil ruský konvoj s humanitární pomocí, který Ukrajina označila za přímou invazi na její území.

Investoři budou dále sledovat očekávaný proslov šéfky Fedu a guvernéra ECB na sjezdu centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. Jane Yellen by se k aktuální situaci na trhu práce a s ní spojenou budoucí volbou měnové politiky měla vyjádřit v 16:00. Mario Draghi by měl před investory vystoupit večer v 20:30.

Z vybraných titulů dnes nejvíce ztrácí těžaři a sektor utiliut. O 1 % shodně klesají BHP Billiton, Rio Tinto a Anglo American. Z utilit pak nejvíce ztrácí španělská Eni s 1,4% ztrátou či Gaz de France s 0,9% poklesem.

Pražská burza se dnes jako jedna z mála drží v zelených číslech, když se obchoduje u 985bodové úrovně. Daří se především akciím Erste a VIGu. Erste se posouvá na dosah 540 Kč, u pojišťovacího titulu se za nízkého objemu obchoduje u 1033 Kč. Pod 4 800 Kč metou se drží Komerční banka, která tak ztrácí 0,33 %. Největší propad je patrný na akciích těžařské společnosti NWR, které bez nových zpráv ztrácí 12 % a obchodují se pod 3 Kč úrovní. Celkový objem na trhu dosahuje 356 mil. Kč.

Newsletter