Na hazard není čas!

Čínská Mekka hazardu zažívá krušné časy. Ekonomika Macaa, města s výsadním postavením, rychle slábne. Vzhledem k pokračujícímu propadu příjmu kasin, které tvoří zhruba čtyři pětiny hrubého domácího produktu oblasti, není těžké dát si jedna a jedna dohromady.

Jediné místo na čínském území, kde jsou hazardní hry legální, čelí rychlému odlivu příjmů z hlavního zdroje již čtrnáct měsíců v řadě. Výsledkem je, že výkon tamní ekonomiky propadl ve druhém čtvrtletí o více než 26 procent na nejslabší úroveň od začátku roku 2011, v přepočtu na necelých 10 miliard dolarů.

K propadu příjmů v největším hráčském centru na světě (Macau v tomto ohledu stále hravě poráží Las Vegas) přispěl boj Pekingu proti okázalému utrácení veřejných činitelů, proti extravaganci a korupci, který způsobil pokles počtu nejbohatších hráčů. Zatímco vládní kampaň odradila od návštěvy kasin v oblasti bohaté čínské návštěvníky, kteří sázeli vysoké částky, zpomalování čínské ekonomiky vedlo k poklesu počtu „nižších vrstev“ gamblerů a turistů. Jak výrazně propadly příjmy v srpnu, Macao zatím neoznámilo, analytici (průzkum Bloomberg) ale „tipují“ prohloubení tempa poklesu na téměř 38 procent.  

Jedním z důsledků rychle slábnoucí ekonomiky oblasti, která je existenčně závislá na hazardu, je dramatický úbytek rozpočtového přebytku. Ten se oproti prvnímu čtvrtletí zúžil téměř o polovinu na v přepočtu zhruba 1,1 miliardy dolarů, především v důsledku propadu daňových příjmů z hazardu.

Bývalé závislé území pod správou Portugalska tvoří poloostrov Macao a dva malé ostrůvky Taipa a Coloane o celkové rozloze 27 kilometrů čtverečních. Má zhruba půl milionu obyvatel a je jedním z nejhustěji osídlených území na světě. Od roku 1999 je Macao pod správou Číny a stejně jako Hongkong má status zvláštní správní oblasti. Na provoz kasin měla původně vláda monopol, ten však skončil v roce 2001.   

Newsletter