Na jaké akcie sází 50 největších hedgeových fondů?

Na které akcie vsadit? Inspirovat se můžete u velikánů hedgeových fondů.

Nejoblíbenějším titulem manažerů největších hedgeových fondů byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku Facebook, fondy měly ve svých portfoliích zdaleka největší podíl amerických akcií a nakupovaly stále více malé a střední firmy na úkor obřích koncernů. Vyplývá to z údajů, které přinesla společnost FactSet Research Systems, jejíž experti po skončení každého čtvrtletí zkoumají top pozice padesáti největších hedge fondů, a které má k dispozici německý server Business Insider. Z dat je přitom patrné, že v posledním loňském čtvrtletí došlo v jejich portfoliích k některým významným změnám.

Finance a zdravotnictví ano, telekomunikace ne

V průběhu uplynulého čtvrtletí se mohly výrazným přísunům peněz prostřednictvím hedgeových fondů těšit finanční a zdravotnický sektor. Výrazný odliv zaznamenal naopak telekomunikační sektor, informační technologie a oblast spotřebitelského zboží. Zajímavé přitom je, že velké hedge fondy sází více do malých a středních podniků: investice do tzv. small-caps ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostly o 2,76 miliardy dolarů. Podíl v tzv. mega-caps, tedy ve firmách s minimální tržní hodnotou 100 miliard dolarů, se v portfoliích naopak o 8,56 miliardy dolarů smrskl.

Amerika stále vede

Zajímavý je rovněž regionální pohled. Ve 4Q 2016 velké hedgeové fondy prodaly americké akcie v hodnotě kolem šesti miliard dolarů. Toto číslo je však nutno chápat v kontextu předchozího masívního nákupu amerických titulů v hodnotě až 20 miliard, ke kterému došlo ve třetím kvartále. Pozice v britských a italských titulech se ve 4Q 2016 naopak zvýšily. Podíl velkých hedge fondů v britských titulech vzrostl o 753 milionů dolarů, čemuž zřejmě nahrálo silné znehodnocení libry po referendu o tzv. brexitu, které činí britské akcie pro americké investory levnější.

„Ďábelské“ výročí: S&P 500 a „číslo šelmy“. Kde jsme teď?

Americké tituly však stále tvoří s podílem 88,45 % největší část portfolia padesáti největších hedge fondů. S ohledem na rally, která v současné době na Wall Street vládne, se tak ukazuje, že jejich manažeři udělali dobrou práci. Britské akcie naproti tomu činily jen 2,01 % jejich celkového portfolia. Německý region s průměrným podílem ani ne procento hraje dokonce v jejich v portfoliu zvláště podřadnou roli.

Největší nákupy

K největšímu průměrnému navýšení pozic v portfoliích padesáti největších hedge fondů došlo ve 4.čtvrtletí 2016 u titulů NXP Semiconductors (o 1,67 mld. USD), Bank of America (1,46 mld. USD), Aetna (+1,33 mld. USD), Netflix (+1,28 mld. USD), Deere & Co. (+1,25 mld. USD) a Dow Chemical (+1,22 mld. USD). Fondy nakupovaly také tituly Walt Disney, Chipotle Mexican Grill, Time Warner a Comcast.

Největší prodeje

Manažeři velkých hedgeových fondů se v uplynulém čtvrtletí nejraději zbavovali akcií firmy Procter & Gamble – prodali jich za zhruba 5,76 miliardy USD. V nemilost padly rovněž akcie firmy Amazon (-3,06 mld. USD), Apple (-1,97 mld. USD), Anadarko Petroleum (-1,21 mld. USD) a Coty (-1,04 mld. USD). Fondy se zbavovali také podílů ve společnostech AbbVie, eBay, Air Products and Chemicals, Williams Companies a Teva Pharmaceutical Industries.

Miláčkem hedgeových fondů je Facebook

Nejoblíbenější firmou manažerů padesáti největších hedge fondů je nyní Facebook, který v současné době ve svém portfoliu drží 27 ze všech padesáti fondů. U portfolií poloviny fondů se objevují pozice ve společnosti Visa a 23 fondů drží akcie Microsoft. Za zmínku stojí rovněž společnosti Humana, Comcast a Charter Communications, jejichž akcie drží 22 z 50 největších hedge fondů.

Facebook poráží predikce. Zisk za 2016 +175 %, akcie na rekordu

Největší komoditní rally? Kov, který možná ani neznáte

Rady od Buffetta nebrat. Roboti ho hravě poráží

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter