Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Na jaké akcie sází 50 největších hedgeových fondů?

Na které akcie vsadit? Inspirovat se můžete u velikánů hedgeových fondů.

Nejoblíbenějším titulem manažerů největších hedgeových fondů byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku Facebook, fondy měly ve svých portfoliích zdaleka největší podíl amerických akcií a nakupovaly stále více malé a střední firmy na úkor obřích koncernů. Vyplývá to z údajů, které přinesla společnost FactSet Research Systems, jejíž experti po skončení každého čtvrtletí zkoumají top pozice padesáti největších hedge fondů, a které má k dispozici německý server Business Insider. Z dat je přitom patrné, že v posledním loňském čtvrtletí došlo v jejich portfoliích k některým významným změnám.

Finance a zdravotnictví ano, telekomunikace ne

V průběhu uplynulého čtvrtletí se mohly výrazným přísunům peněz prostřednictvím hedgeových fondů těšit finanční a zdravotnický sektor. Výrazný odliv zaznamenal naopak telekomunikační sektor, informační technologie a oblast spotřebitelského zboží. Zajímavé přitom je, že velké hedge fondy sází více do malých a středních podniků: investice do tzv. small-caps ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostly o 2,76 miliardy dolarů. Podíl v tzv. mega-caps, tedy ve firmách s minimální tržní hodnotou 100 miliard dolarů, se v portfoliích naopak o 8,56 miliardy dolarů smrskl.

Amerika stále vede

Zajímavý je rovněž regionální pohled. Ve 4Q 2016 velké hedgeové fondy prodaly americké akcie v hodnotě kolem šesti miliard dolarů. Toto číslo je však nutno chápat v kontextu předchozího masívního nákupu amerických titulů v hodnotě až 20 miliard, ke kterému došlo ve třetím kvartále. Pozice v britských a italských titulech se ve 4Q 2016 naopak zvýšily. Podíl velkých hedge fondů v britských titulech vzrostl o 753 milionů dolarů, čemuž zřejmě nahrálo silné znehodnocení libry po referendu o tzv. brexitu, které činí britské akcie pro americké investory levnější.

„Ďábelské“ výročí: S&P 500 a „číslo šelmy“. Kde jsme teď?

Americké tituly však stále tvoří s podílem 88,45 % největší část portfolia padesáti největších hedge fondů. S ohledem na rally, která v současné době na Wall Street vládne, se tak ukazuje, že jejich manažeři udělali dobrou práci. Britské akcie naproti tomu činily jen 2,01 % jejich celkového portfolia. Německý region s průměrným podílem ani ne procento hraje dokonce v jejich v portfoliu zvláště podřadnou roli.

Největší nákupy

K největšímu průměrnému navýšení pozic v portfoliích padesáti největších hedge fondů došlo ve 4.čtvrtletí 2016 u titulů NXP Semiconductors (o 1,67 mld. USD), Bank of America (1,46 mld. USD), Aetna (+1,33 mld. USD), Netflix (+1,28 mld. USD), Deere & Co. (+1,25 mld. USD) a Dow Chemical (+1,22 mld. USD). Fondy nakupovaly také tituly Walt Disney, Chipotle Mexican Grill, Time Warner a Comcast.

Největší prodeje

Manažeři velkých hedgeových fondů se v uplynulém čtvrtletí nejraději zbavovali akcií firmy Procter & Gamble – prodali jich za zhruba 5,76 miliardy USD. V nemilost padly rovněž akcie firmy Amazon (-3,06 mld. USD), Apple (-1,97 mld. USD), Anadarko Petroleum (-1,21 mld. USD) a Coty (-1,04 mld. USD). Fondy se zbavovali také podílů ve společnostech AbbVie, eBay, Air Products and Chemicals, Williams Companies a Teva Pharmaceutical Industries.

Miláčkem hedgeových fondů je Facebook

Nejoblíbenější firmou manažerů padesáti největších hedge fondů je nyní Facebook, který v současné době ve svém portfoliu drží 27 ze všech padesáti fondů. U portfolií poloviny fondů se objevují pozice ve společnosti Visa a 23 fondů drží akcie Microsoft. Za zmínku stojí rovněž společnosti Humana, Comcast a Charter Communications, jejichž akcie drží 22 z 50 největších hedge fondů.

Facebook poráží predikce. Zisk za 2016 +175 %, akcie na rekordu

Největší komoditní rally? Kov, který možná ani neznáte

Rady od Buffetta nebrat. Roboti ho hravě poráží

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter