Na koruně klid, dolar v úvodu týdne ztrácí

Koruna zahajuje nový týden vůči euru na 27,01 EURCZK, k dolaru na 25,46 USDCZK. Páteční výsledky českého HDP potvrdily růst české ekonomiky. Výsledky hospodářské aktivity v nevýrobním sektoru v USA potěšily investory a podpoří trhy, včetně dolaru.

V pátek jsme se dočkali příjemného překvapení v podobě domácího HDP. Ekonomika mezikvartálně i meziročně předčila odhadované predikce. Proti předchozímu čtvrtletí si polepšila o 0,4% a meziročně o 1,9 %. Tato čísla opět potvrzují dobrý vývoj české ekonomiky.

Měnový pár EURCZK by se měl dnes i nadále držet v pásmu 27,01 až 27, 04. Měnový pár USDCZK vidíme dnes v rozmezí 25,45 – 25,60 USDCZK.

Dle pátečních dat objem maloobchodních tržeb v eurozóně klesl meziměsíčně o -0,1 %, což byl horší výsledek, než se očekávalo. Stalo se tak díky poklesu tržeb v kategorii nepotravinářských produktů a kategorii jídlo, nápoje, tabák, zatímco např. tržby z pohonných hmot rostly. Nejvíce klesaly tržby v Německu a ve Francii, v obou případech o -0,8 %. Naopak největší nárůst maloobchodních tržeb zaznamenaly Finsko a Polsko, obě země kolem +0,4 %. Ročně však maloobchodní tržby v eurozóně za leden 2017 vzrostly o +1,2 % oproti lednu 2016, a to především díky tržbám z kategorií nepotravinářských produktů a pohonných hmot. Největší roční meziroční nárůst zaznamenaly Slovinsko + 15 %, Lucembursko a Litva, obě země přes + 8 %.

V USA byly v pátek zveřejněny výsledky indexu ekonomické aktivity v nevýrobním sektoru, který roste již 86. měsíc po sobě. Oproti lednu si připsal nárůst 1,1 % a celkově je s 57,6 % nejvýše od října 2015. Tyto výsledky potvrzují pokračující růst nevýrobního sektoru i samotný růst americké ekonomiky, a proto lze očekávat i další růst akciových trhů, jelikož investoři díky těmto příznivým výsledkům budou očekávat větší firemní zisky. Dolar by tak měl po pátečních ztrátách posilovat.

Dnes se nedočkáme žádných domácích dat. Z eurozóny stojí za zmínku ukazatel hospodářské aktivity, tzv. PMI index. V USA budou zveřejněna data ukazatele podnikových objednávek tzv. Factory Orders Důležitý bude také projev Neela Kashkariho, člena měnového výboru Fedu, neboť právě tito členové rozhodují o nastavení klíčových úrokových sazeb v USA.

Dolar v pátek oslabil o -0,52 % na měnovém páru EURUSD a obchodoval se na úrovni 1,0551.

Dnes vidíme EURUSD v pásmu 1,0546 – 1,0606 a uvidíme, jak trhy zareagují na páteční proslov prezidentky Fedu Yellenové. Aktuálně se obchoduje na 1,0604 EURUSD.

Newsletter