Na měnové frontě klid

Dnešek bude pro měny chudý na data. O nějaký rozruch by s snad mohli postarat představitelé Fedu. Konkrétně šéf chicagského Fedu Charles Evans a předseda sanfranciského Fedu John Williams. Poslední dne týdne se tak dočkáme vyjádření bankéřů, kteří mluví o postupném zvyšování úrokových sazeb a zlepšujících se inflačních tlaků.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se včera příliš nezměnil. Vyšší výnosy amerických dluhopisů a očekávání další růstu úrokových sazeb vyrovnalo obavy z obchodní války a narůstajícího rozpočtového schodku. Nedávné ekonomické údaje naznačují, že obchodní aktivity v zahraničí mohou mít být nyní na vrcholu. To snížilo přitažlivost eura, japonského jenu a dalších měn, které od loňského roku vůči dolaru posilovaly.

Německý ekonomický novinář Holger Zschaepitz‏ na twitteru upozornil na na vývoj výnosů amerických desetiletých dluhopisů, inflační očekávání a rally komodit. 

 

 

Euro se tento týden pohybovalo v úzkém rozpětí od 1,2325 USD do 1,2414 EURUSD, což by odpovídalo prvnímu lednovému zkrácenému týdnu, kdy byl svátek. Každopádně je to nejtěsnější interval od srpna 2014.

Už ráno jsme dozvěděli, jak se vyvíjel index cen výrobců v Německu. Meziročně zrychlil růst na 1,9 procenta, trh ale čekal růst o dvě procenta. Odpoledne bude zveřejněna spotřebitelská důvěra v eurozóně za duben. Ze Spojených států budou data až v pondělí.

Aktuálně se kurz pohybuje na 1,2339 EURUSD. Během dneška by se měl držet v rozmezí 1,2344 až 1,2439 EURUSD.* 

Koruna včera oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru se neudržela pod úrovní 25,30 EURCZK a proti americké měně klesla nad 20,50 USDCZK. Dnes ráno je kurz na 25,33 EURCZK.

EURCZK a dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,30 až 25,36 EURCZK. Ve dvojici s dolarem zase od 20,34 až 20,54 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter