Na Německo dýchla deflace. Nahrávka na smeč ECB

Míru spotřebitelské inflace v květnu v Německu dál tlačily dolů energie a to silou, která CPI přiměla k celkovému meziměsíčnímu poklesu o 0,1 procenta. Také meziroční 0,9% tempo je za očekáváním analytiků dle konsensu Bloomberg +0,1 % a +1,1 %.

V rámci celkového indexu spotřebitelských cen vykázaly ceny zboží zvolnění tempa meziročního růstu na 0,3 procenta z 0,5 % v dubnu a 0,6 % v únoru i březnu. Meziroční tempo poklesu cen energií sice zvolňuje na 0,8 % v květnu z -1,3 % v dubnu, -1,6 % v březnu a -2,7 % v únoru, je ale dost silné na celkově sestupný vývoj spotřebitelských cen.

Ruku v ruce sestupuje dynamika růstu cen u potravin, čímž spotřebitelské ceny ztratily dosavadní motor růstu (na 0,5 % postupně z 1,8 %, 2,2 % a 3,5 % zpět do února) i služeb (1,4 % po 2,3 % v dubnu a 1,5 % a 1,8 % v březnu a únoru).

Zvolnění inflace je dalším kamenem do mozaiky, dávající Evropské centrální bance prostor a motiv k dalšímu uvolnění měnové politiky tento čtvrtek. Možný je obrat depozitní sazby do záporných hodnot i další opatření na dodávku řízení likvidity.

Koruna vymezila tříměsíční dno. Co ji čeká v příštím týdnu?

Nobelista Krugman varuje ECB před japonským deflačním scénářem

Varování šéfky MMF: Evropa stále bojuje s krizí

Newsletter