Na pražskou burzu míří slovenský operátor

Slovenský operátor Slovak Telekom vstoupí na veřejný trh, jeho akcie se budou obchodovat na burzách v Praze, Bratislavě a v Londýně. Burza cenných papírů Praha informovala, že obchodování s novou emisí ST zahájí 12. května.

Slovenská vláda prodá na trh 49 procent akcií operátora, očekává výnos zhruba 750 mil. eur až miliardu eur. Až desetiprocentní podíl je určen k nabídce drobným investorům z České a Slovenské republiky. Cena za akcii bude oznámena bezprostředně po jejím stanovení v rámci úpisu. 

Cenové rozpětí pro IPO bylo stanoveno na 17,7 – 23,6 eur na akcii, objednávky lze podat do 6. května, den poté bude stanovena cena akcií pro veřejnou nabídku. Drobní investoři s bydlištěm nebo sídlem na Slovensku dostanou z prodejní ceny slevu pět procent. Na pražské burze budou akcie obchodovány na trhu Free Market v českých korunách. Pokud emise splní všechny podmínky pro zařazení do báze indexu PX, počítá burza s tímto krokem v rámci nejbližší možné aktualizace báze indexu, která bude platná od 22. června 2015. 

„Slovenský Telekom je přesně ten typ duálního listingu, který pro nás a naše investory dává smysl. Je zajištěna distribuce emise na lokální úrovni a likvidita bude podporována tvůrci trhu. Pokud vše půjde tak jak předpokládáme, bude emise zařazena do indexu PX, což bude dalším impulzem pro posílení likvidity. Na základě dosud známých informací o cenovém rozpětí emise a její velikosti, předpokládáme její zařazení do indexu PX s váhou mezi šesti až devíti procenty,“ uvedl generální ředitel BCPP Petr Koblic.

Prodej tohoto podílu na území ČR zajišťují Česká spořitelna a společnost Wood and Company. Emise se bude obchodovat pod zkráceným názvem STX. Podporu likvidity předběžně přislíbily zajišťovat Česká spořitelna, Wood and Company Financial Services, BH Securities, Equilor ZRt, J&T Banka a Patria Finance.

Akcie Slovak Telekomu prodává slovenský stát prostřednictvím Fondu národního majetku. Kontrolní podíl v ST drží německý Deutsche Telekom.     
    

Newsletter