Na trh přichází nejvíc emisí od dot com bubliny

Rok 2015 začal na evropských burzách ohňostrojem nových emisí. Více než 80 primárních emisí vyneslo dohromady kolem 20 miliard amerických dolarů. Právě Evropa stojí v čele úpisů v globálním měřítku. Boom se ale naopak příliš netýká našeho regionu, který je zasažen obavami investorů v souvislosti ukrajinského konfliktu a oslabené ekonomiky Ruska.

Evropa vede úpisy akcií

Čtvrtletní objem IPO je neviděný od od dot com bubliny, kdy se v prvním čtvrtletí roku 2000 upsaly emise v hodnotě 27 miliard eur. Hodnota IPO v prvním letošním čtvrtletí 2015 vzrostla meziročně o 44 procent. Boom IPO ovládl zejména burzy v Madridu, Euronext a Švýcarskou burzu cenných papírů. Oživení na evropském trhu IPO přitom následuje po klidné druhé polovině loňského roku, kdy primární emise vynesly jen 15,8 miliardy eur. Statistiku přinesla stejně jako každé čtvrtletí studie IPO Watch vydávaná poradenskou společností PwC.

 „Oživení na trzích IPO v Evropě napomáhá dobrá výkonnost kapitálových trhů, klesající volatilita a portfolio manažeři, kteří hledají, kde umístit volné prostředky. Investoři se zaměřují na zavedené firmy s prověřenou schopností přinášet zajímavé zisky, uvedl Michal Stránský, ředitel ve společnosti PwC Audit.

 „Evropa výrazně vedla globální objemy nových emisí v prvním kvartálu letošního roku s téměř 20 miliardami dolarů v nových emisích, což bylo více, než USA a Asie–Pacific dohromady. Globální investoři projevili v tomto období výrazně více optimismu vůči Evropě, kde oživení po globální krizi začalo později, než ve vztahu k USA. Tomu ostatně napomáhá i velmi silný dolar a slabší euro,“ komentuje globální vývoj primárních emisí Andrea Lauren, výkonná ředitelka Roklen Fin.

Region zatížen Ukrajinou i Ruskem

Podle zprávy PwC by měl být letošní rok zajímavý a přinést jim nové lokální investiční příležitosti. Mezi ně podle PwC patří prodej menšinového podílu v největším slovenském telekomunikačním operátoru Slovak Telekom, pro který se rozhodlo Slovensko. Zároveň se vstupem na burzu v Londýně a Bratislavě vstoupí i na burzu v Praze, stát se tak má 12. května.

Andrea Lauren ale upozorňuje na dopad Ukrajiny a Ruska na náš region. „Trend, který u IPO vidíme za Evropu jako celek, se bohužel až na několik výjimek netýká střední a východní Evropy, která je ve stínu obav globálních investorů z následků ukrajinského konfliktu a ekonomického oslabení v Rusku. Emise Wizzair, Slovak Telecom a několik menších emisí na varšavské burze tak vytváří jediné nové příležitosti na nákup primárních emisí společností z tohoto regionu na veřejných trzích,“ uvádí Lauren. Dodává, že ve druhé polovině tohoto roku by ale nejen čeští investoři mohli využít nové příležitosti investovat do inovativních růstových malých firem v České republice prostřednictvím nově připravované equity crowdfundingové platformy Fundlift. Tu spouští Roklen ve spolupráci s technologickou investiční skupinou Rockaway Jakuba Havrlanta.

Aena, Wizz Air, private equity

Mezi velkými transakcemi čtvrtletí najdeme privatizaci španělského leteckého operátora Aena (3,9 miliardy eur), což je největší transakce od primární emise Glencore v květnu 2011. Výnosy v kontinentální Evropě se za uplynulý kvartál více než zdvojnásobily na 11,7 miliardy eur. Zdejší burzy hostily 4 z 5 největších IPO v tomto čtvrtletí. Útlum naopak hlásí tradičně aktivní Londýn, kde emise vynesly jen 4,6 miliardy eur – loni za stejné období to bylo 5,9 miliardy, když trh těžil z obnoveného optimismu příznivějších ocenění. Pro srovnání, britský kapitálový trh se letos podílel na výnosech evropských emisí 28 %, loni v prvním kvartále to bylo 52 %.

Čtyři největší transakce prvního kvartálu se podílely na celkových výnosech z 53 %. Čtyři z deseti největších IPO provedly společnosti, které svou primární emisi oficiálně odložily v roce 2014 na letošní rok. „Zatímco pád cen ropy má devastující účinky na akcie těžařů, pozitivně naopak dopadá na cenné papíry těch firem, pro které představují energie významný vstup, jako jsou například průmyslové podniky, logistika či aerolinie. Úspěšně tak vstoupil začátkem letošního roku v Londýně na burzu Wizz Air, který těžil, jak z pozitivních dopadů reakce na ukrajinskou krizi, tak právě propadu cen paliva,” říká Michal Stránský.

Významným tahounem evropských IPO nadále zůstávají výstupy z investic soukromého kapitálu (PE), které se na celkových výnosech primárních emisí v prvním kvartálu 2015 podílely 63 %. Sedm z 10 největších evropských IPO, za nimiž stál PE, vyneslo 6,9 miliardy eur.

Newsletter