Na trh vstoupila česká virtuální měna

Česká virtuální měna CzechCrownCoin (CZC) se dnes poprvé prodávala veřejně. Po poledni byla uvedena na trh první limitovaná edice v objemu 100.000 korun. Počáteční kurz byl 0,25 CZC/1 Kč, po 12:30 jednu korunu převýšil.

Po prodeji každé limitované edice bude uvolněna další, a to po dobu deseti dní. Po uplynutí této lhůty se otevře na stránkách www.czechcrowncoin.csměnárna. V této směnárně se bude obchodovat v kurzu, který bude odpovídat poslední hodnotě dosažené z prodeje první edice CZC. „Kurz by měl odpovídat reálné hodnotě CZC, protože bude vycházet ze skutečného zájmu občanů o tuto novou virtuální měnu,“ uvedl ředitel emitenta CzechCrownCoinů Ladislav Faith.

Měna CzechCrownCoin se bude takzvaně těžit (vypočítávat šifra) v celkovém objemu 100 milionů CZC. Tato těžba jednotlivých coinů bude v čase stále složitější, jak to bývá u takovýchto kryptoměn obvyklé. Polovina z tohoto objemu již byla předtěžena a bude se distribuovat lidem a firmám z ČR. Objemem emise by se měl CZC zařadit mezi desítku nejbohatších kryptoměn na světě podle tržní kapitalizace, řekl Faith.

Nyní vede jednání s obchodníky, u kterých by bylo možné platit za zboží i měnou CZC. V dohledné době by měla CZC přijímat zhruba stovka e-shopů a počítá se rovněž s obchodováním s měnou na burze kryptoměn, uvedl. V minulých dnech byla také spuštěna takzvaná android peněženka, s jejíž pomocí je možné převádět CZC na účty jiných subjektů (občanů, firem), a je tedy nezbytná například pro platby za zboží v internetových obchodech nebo pro obchodování s CZC.

Emitenti chtěli vydat CzechCrownCoiny již před měsícem, start ale tehdy provázely potíže a oficiální webové stránky czechcrowncoin.com byly kvůli údajnému útoku hackerů obtížně dostupné.

Digitální měny začaly ve větším množství vznikat před několika lety. Nejvýznačnější z nich se stal Bitcoin, který se dostal do oběhu v roce 2009. Měna je navržena tak, aby ji nemohly ovlivňovat vlády ani centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoin oceňuje mnoho uživatelů pro jeho anonymitu. Kritici ale upozorňují na to, že právě kvůli anonymitě je měna zneužitelná pro praní špinavých peněz. Virtuální měny se také potýkají s velkými výkyvy kurzu. Na rozdíl od běžných měn také virtuální měny nemají podporu centrálních bank ani vlád.

Newsletter