„Na trhu se usadil medvěd, blíží se doba ledová“

V investičním světě je možné nalézt mnoho pesimistů předvídajících propad trhů. Jedním z těch největších, který svými predikcemi předčí i samotného Marca Fabera alias „Dr. Dooma“, je stratég banky Societe Generale, Albert Edwards. Dle jeho názoru už hlavní americké akciové indexy dávno vstoupily do medvědího trendu, ze kterého se tak snadno a rychle nedostanou.

„Jeden z klíčových ukazatelů, které sledujeme, mluví jasně. Právě se nacházíme v medvědím trhu,“ přepisuje Edwardsova slova server CNBC. Oním ukazatelem má na mysli ekonomický model, který vytvořil jeho kolega Andrew Lapthorne. V jeho rámci se našly celkem tři proměnné, které tento negativní výhled potvrzují.

Prvním z nich je dvanáctiměsíční procentová změnu operačních a ziskových marží společností, které jsou obsaženy v indexu S&P 500, dále pak poměr dluhu vůči celkové hodnotě aktiv a v neposlední řadě i výnosnost těchto aktiv.

„Pan Trh nám říká, že jeho stav není takový, jako ukazují ekonomická data,“ řekl skepticky Edwards. Poukazuje přitom na nápadnou korelaci mezi vývojem trhu a akciemi společností s tou nejzdravější rozvahou, což je dle stratéga špatné znamení a fenomén, který je spojen právě s medvědím trhem. „Nejjasněji je celá situace vidět, pokud se zaměříme na námi sledovaný indikátor trendu. Ten ukazuje 99,7% pravděpodobnost, že se nacházíme v situace trvajícího poklesu.“

Edwards je známým pesimistou, který dlouhodobě hovoří o blížící se „době ledové“ na akciových trzích, jež bude způsobena především deflačními tlaky. Vzhledem k aktuálně zvýšené volatilitě, která byla způsobena hromadným poklesem cen akcií, se Edwardsova předpověď zdá jako vysoce pravděpodobná.

Avšak z historie víme, že se stratég ne vždy trefí. Například v roce 2012 prohlásil, že se americká ekonomika nachází v recesi a Wall Street ji bude zanedlouho následovat. Argumentoval tzv. křížem smrti, kdy se 50denní klouzavý průměr indexu S&P500 dostává pod svého 200ddenního kolegu. Dění na trzích však mělo jiný spád. Sledovaný index chytil ve výsledku opačný směr, aby si tak k dobru připsal zhruba 35% rally.

 

Newsletter