Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Na trzích je dobrá nálada, a tak se dolar propadá

Dolaru se nedaří, dobrým hospodářským výsledkům z Wall Street navzdory. Směsice uvařená z dobrých výsledků akciového trhu, absence větších krizí a stále klidnějšího prezidenta Donalda Trumpa chutná držitelům eur.

Trump, výrazný kritik silného dolaru, si tak v posledních dnech přichází na své. A částečně v tom má i prsty. Nejistotu vedoucí k oslabování dolaru snížily například snahy o utichnutí obchodní války s Mexikem, která sice vyvolává stále řadu otázek, ale už jen jako snaha samotná uklidňuje jinak nevrlé obchodníky.

Trumpovy kroky jsou ale nabroušené na obě strany. Už během včerejšího dne zareagoval akciový trh na Trumpova slova na úkor společnosti Google. Technologický gigant okamžitě ztratil část hodnoty svých akcií, a to jen na základě tweetu amerického prezidenta. Podle Trumpa totiž Google zobrazuje jen negativní informace o jeho osobě a také dezinformační weby.

Překvapivě vysoko se včera dostal i americký index spotřebitelské důvěry, který se v srpnu zvýšil na úroveň 133,4 bodu. Index S&P 500 po čase pokořil další rekord, poprvé v dějinách se podíval nad úroveň 2900 bodů. Dostal se tak na více než čtyřnásobek nejnižší hodnoty z roku 2008, kdy akciové trhy zasáhla finanční krize. Obdobně technologický index Nasdaq poprvé překonal hranici 8000 bodů. Ten se od krize zvýšil dokonce více než pětkrát.

Na optimistickou náladu na trzích zareagoval americký dolar poklesem. Investice se díky dobré náladě přesunuly do více rizikových aktiv, ale i dalších měn. Eurodolar se během včerejška díky tomu dostal až na úroveň 1,1734 EURUSD.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1679 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,80 bodu. Podle predikce Roklen by se kurz během dne měl pohybovat v rozmezí od 1,1644 do 1,1786 EURUSD.*

Z dat se odpoledne dozvíme, jak rostl americký HDP ve 2. čtvrtletí a také červencové probíhající prodeje domů. Na druhé straně oceánu je kalendář prázdný. Dnes ráno již byla v Německu zveřejněna spotřebitelská důvěra GfK, v září klesla na 10,5 bodu z 10,6 bodu. 

Koruně se v závěsu těchto zpráv dařilo. Proti dolaru se dostala se až na úroveň 21,92 USDCZK. V páru s eurem nebylo posilování tak výrazné.

Česká měna se dnes ráno obchoduje na 25,71 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,67 až 25,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,82 až 22,08 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter