Na trzích je stále stín Turecka. Pohnou s kurzy údaje o HDP?

Situaci na devizových trzích včera dál ovládaly především zprávy z Turecka. Prezident Recep Tayyip Erdogan dělá co může a snaží se udržet obyvatelstvo v klidu. Turecká lira ale od začátku letošního roku klesla k dolaru o více než 40 procent. Investoři situaci v zemi půlměsíce dál bedlivě sledují. Dnes mohou kurzy měn zahýbat také makrodata. Konkrétně údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) od Českého statistického úřadu a z eurozóny. Dnes ráno již byla zveřejněna čísla z německé ekonomiky.

Trhy se obávají možné recese v Turecku, pád liry se snaží mírnit centrální bankéři. Turecká centrální banka v reakci na pokles domácí měny slíbila zajištění dostatečné likvidity bankovního sektoru. Snížila také požadavky na kapitálové rezervy komerčních bank. Evropská centrální banka upozornila na to, že některé banky v rámci eurozóny mají vůči Turecku vyšší expozici. Konkrétně uvedla Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA, UniCredit SpA nebo BNP Paribas SA.

Turecká lira jenom v srpnu ztratila 30 procent. Za oslabením byly mimo jiné obavy prezidenta Erdogana zvýšit úrokové sazby navzdory rostoucí inflaci. A je tu také prohlubující se diplomatický spor se Spojenými státy.

Dnešek je bohatý na makrodata. Před chvílí byla zveřejněna německá inflace, index spotřebitelských cen rostl meziročně o dvě procenta dle očekávání. Německá ekonomika ve 2. čtvrtletí rostla mezičtvrtletně o 0,5 procenta, když trh čekal jen o 0,4 procenta. Dále bude zveřejněn index očekávání ZEW ekonomického sentimentu v srpnu.

Euro včera v jednu chvíli oslabilo až na úroveň 1,1365 EUR/USD a bylo tak nejníže od loňského července. Aktuálně je kurz na 1,1423 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 96,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl dle naší predikce pohybovat v rozmezí od 1,1352 do 1,1481 EURUSD.* 

Koruna včera oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám a nedařilo se ani měnám v regionu. Na korunu, forint i zlotý dál doléhá geopolitické napětí a situace v Turecku. Vůči euru začala koruna oslabovat v odpoledních hodinách a kurz se dostal až na 25,77 EURCZK. Aktuálně se česká měna obchoduje na 25,69 EURCZK a 22,49 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,68 EURCZK.*

Dnes se od statistiků dozvíme údaje o domácí ekonomice. Podle ekonoma Roklen Michala Šoltése předběžný odhad HDP za 2. čtvrtletí ukáže ztrátu meziroční růstové dynamiky. Zatímco v 1. čtvrtletí rostl HDP meziročně o 4,4 procenta, ve druhém čtvrtletí dosáhl růst výrazně slabších hodnot. „Meziročně očekáváme růst pod třemi procenty. Potvrzuje se tak, že česká ekonomika naráží na výrobní limity a ekonomický růst zpomaluje. Vývoj růstu HDP tak kopíruje trajektorii průmyslu i maloobchodu,“ dodal Šoltés. 

HDP za druhý kvartál bude dnes zveřejněn také v Maďarsku a Polsku.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter