Na trzích roste napětí. Dusí americká ekonomika i Řecko

Pro evropské akcie byl pátek výrazně ztrátový a přinesl jim ztrátu hodnoty také v bilanci celého týdne a v červených číslech končí týden také Wall Street. Pod Evropu se podepsalo především napětí kolem Řecka, pod záporné změny amerických indexů vedle Řecka také rozporuplné zprávy z domácí ekonomiky. Zastavení růstu amerického dolaru v závěru týdne výrazně podpořilo ceny ropy.

Hlavní západoevropský index FTSEurofirst 300 dnes zakončil obchodování poklesem o 1,8 procenta na 1586,30 bodu. Za celý týden odepsal dvě procenta a smazal dočasné květnové zisky, během nichž se přiblížil k dubnovému maximu za 14 let nad 1650 body. Více než dvě procenta dnes ztratily indexy burz ve Frankfurtu a Paříži.

Evropské trhy podkopala nejistota kolem vyjednávání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli o uvolnění další finanční pomoci pro zadluženou zemi. Aténám dochází čas, protože v červnu musí splatit Mezinárodnímu měnovému fondu 1,6 miliardy eur, které nebude mít bez pomoci k dispozici. Mluvčí řecké vlády prohlásil, že dohoda bude uzavřena do neděle, činitelé eurozóny ale naznačují, že jednání stále nejsou zdaleka u konce. Zejména první polovinu evropského obchodování navíc zasáhly statistiky, podle nichž se v dubnu v zemích eura zastavil růst úvěrů pro soukromý sektor.

Americké indexy vedle Řecka zasáhl negativní vývoj respektovaného indexu aktivity, známého chicagského indexu nákupních manažerů. Ukázal na propad aktivity ve firmách hodnotou indexu 46,2 bodu po dubnových 52,3 b. K tomuto údaji přistoupil pokles spotřebitelské nálady v USA nejníž od listopadu loňského roku. Negativní revize HDP pak ukázala pokles o 0,7 %. To je studená sprcha, ale byla očekávána, na průměru dokonce výraznější (-0,9 %). Další a další negativní údaje z USA ale potvrzují vratkost oživení tamní ekonomiky a chladí nadšení z projevu šéfky Fedu Janet Yellenové o předchozím pátku, která veškeré zakolísání růstu připsala přechodným faktorům.

Na pozadí těchto zpráv své posilování zastavil americký dolar a to podpořilo ceny ropy. K dolaru přistoupila zpráva o dalším poklesu zásob komodity na americkém trhu a údaje o novém omezení vrtné aktivity v USA.  Severomořská ropa Brent v závěru vystoupila o téměř tři dolary nad 65,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI pak posílila o více jak 2,5 dolaru nad 60 dolarů. To je 11. týdenní růst v řadě.

Zásoby ropy se v USA minulý týden snížily o 2,8 milionu barelů. Nahodilým faktorem tohoto vývoje je i série požárů v Kanadě, kvůli kterým klesla zhruba o desetinu tamní těžba komodity.

Trh bude bedlivě sledovat nadcházející zasedání ropného kartelu OPEC v příštím týdnu, žádná změna těžebního limitu se zde ale nečeká – taktovku drží pevně v rukou Saúdská Arábie.

Produkce OPEC je nyní více než milion barelů nad nynějším limitem 30 milionů barelů denně a analytici odhadují, že poptávka po ropě od kartelu je nižší o dva miliony barelů denně.

Newsletter