Americké i evropské výnosy klesají. Dolar v zisku pod 1,0800 za euro. Koruna včera oslabila nad 24,95 za euro a nad 23,10 za dolar.

Na výraznější posílení koruny si musíme počkat

Klíčové body

  • Květnový GfK průzkum spotřebitelské důvěry v Německu zaostal za očekáváním i dubnovým výsledkem.
  • Rostoucí výnosy amerických vládních dluhopisů nenechaly měny regionu posílit.
  • Technická analýza mluví ve výplach koruny, fundamenty ale tyto obavy krotí.
Zdroj: Depositphotos

Koruna se začátkem týdne blížila k důležitému milníku v rámci své poslední apreciační fáze. Komentář člena bankovní rady Bendy, kombinace rostoucích výnosů, zranitelného eura a nové signály technické analýzy hrály ale proti domácí měně, která se v průběhu týdne postupně posouvala směrem ke slabším hodnotám pod 26,00 EURCZK.

Domácí měna od pondělí oslabuje vinou neschopnosti proražení supportu na 25,80 EURCZK, což je hladina, která odmítla posílení kurzu i začátkem dubna. Odpolední vyjádření člena bankovní rady V. Bendy pak změnilo sentiment na páru eura s korunou, který se vydal směrem k rezistencím v podobě horní hranice klesajícího trendového kanálu definujícího obchodování od 9. března a zároveň ke kulaté hranici 25,90 EURCZK, která v průběhu dubna naopak působila jako support nepouštějící korunu na silnější úrovně.

V průběhu tohoto týdne jsme byli svědky opětovného výprodeje amerických vládních dluhopisů, když desetiletý tenor od pondělí zaznamenal nárůst výnosu o 7 bazických bodů. Euro se ale vůči dolaru i díky včerejšímu zasedání Fedu stále obchoduje na velmi solidních úrovních nad 1,2100 EURUSD, což může být jedním z důvodů, proč na koruně zatím nedošlo k většímu výplachu, jako by tomu pravděpodobně bylo, kdyby dolar díky rostoucím výnosům opětovně posiloval. Koruna po opuštění trendového kanálu a zároveň po vývoji v rámci RSI na denním grafu totiž vypadala od začátku týdne velmi zranitelně.

Pondělí byl den, kdy se kurz koruny s eurem musel rozhodnout, zda při svém budoucím obchodování bude nadále respektovat klesající trendovou linií v rámci indexu relativní síly, nebo zda ji podrží ta rostoucí z 8. února. Vzhledem k impulzům, které pro domácí měnu nebyly pozitivní, došlo k uzavření pondělní svíce na slabších úrovních, které znamenaly porušení klesající trend line v rámci RSI. Včerejší špatný výsledek průzkumu spotřebitelské důvěry v Německu za květen, který dopadl nejen hůře, než trhy očekávaly, ale dokonce hůře než v dubnu, pak náladě v Evropě nepomohl a koruna oslabovala směrem k 26,00 EURCZK.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Z pohledu technické analýzy bychom měli být momentálně obezřetní ohledně silnějšího oslabení koruny, jelikož pár opustil výše zmíněný trendový kanál, porušil klesající trendovou linii RSI, v rámci denního grafu při svém pondělním minimu nakonec uzavřel na slabší hodnotě než v pátek, což vytvořilo reverzní formaci bullish engulfing, a na hodinovém grafu došlo k divergenci MACD, což je celá řada signálů mluvící v neprospěch domácí měny. Střednědobý výhled ale z pohledu fundamentů zůstává nadále pozitivní a do zasedání ČNB v příštím týdnu by se pravděpodobně v tomto ohledu moc měnit nemělo. Nezapomínejme na výborný pondělní výsledek spotřebitelské důvěry a v pátek sledujme předběžný odhad domácího HDP za první kvartál letošního roku. Koruna by se na základě těchto smíšených proměnných mohla v příštích dnech pohybovat bez výraznějšího trendu mezi 25,80 a 26,00 EURCZK.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2120 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,62 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2031 do 1,2147 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,90 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,87 až 26,01 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,31 až 21,60 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter