Nad čím společně dumají šéf Applu a Angela Merkelová?

Šéf nejcennější firmy světa se podíval na starý kontinent, kde se podle německého bulvárního tisku BILD mimo jiné sešel se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou. Nic bulvárního ale v tomto setkání nehledejme. Jak Tim Cook řekl, mezi diskutovanými oblastmi dominovalo jasně téma ochrany údajů a bezpečnosti internetu.

Šéf technologické společnosti Apple hlasitě kvitoval německý přístup se silným důrazem na soukromí a ochranu osobních údajů, který se shoduje s jeho osobním pohledem. Že se Cook snaží veřejně vystupovat ve prospěch bezpečnosti na webu, ukázal i jeho projev na bezpečnostním summitu pořádaném Bílým domem, kde mimo jiné pronesl, že „historie nám ukázala, jak obětování práva na soukromí může mít katastrofální následky a riskujeme jím náš způsob života“.

Ochrana osobních dat se v Evropě stává čím dál větším tématem, v porovnání se Spojenými státy. Evropský soudní dvůr vloni stanovil právo uživatelů internetu na vymazání údajů, s jejichž zveřejněním nesouhlasí, z kybernetického „Google prostoru“. EU nyní navíc údajně pracuje na nových pravidlech ochrany údajů, jejichž cílem je technologickým společnostem operujícím v regionu využití uživatelských údajů znesnadnit. Konečným cílem je vytvořit jednotný digitální trh, který by naladil internetu týkající se politiky všech 28 členských zemí na stejnou notu.

S otázkou dosud vágní ochrany osobních údajů jde ruku v ruce rozmnožení útoků hackerů, kteří si za cíl vybírají také velké korporace disponující objemnými klientskými databázemi. Podle průzkumu společnosti Gemalto byla v roce 2014 kybernetickými útoky zpronevěřena více než miliarda osobních datových záznamů a postiženy byly například americké Home Depot, JPMorgan a eBay. 78procentní meziroční nárůst počtu zpronevěřených osobních dat je alarmující.

2014 – Rok hackerů?

Banky přišly po útocích hackerů o víc než miliardu dolarů

Google si najímá hackery

Newsletter