Nadhodnocené akcie? Do roku 2026 by mohly vyrůst trojnásobně

Americké akcie se zdají být nadhodnocené jako nikdy předtím a analytici už jen netrpělivě očekávají údajně nevyhnutelný pád Wall Street. Doopravdy se něco takového blíží? Raul Elizalde, zakladatel Path Financial, je jiného názoru. Podle jeho hypotézy by se ceny akcií měly v blízké budoucnosti nikoli zhroutit, ale mohly by naopak zvýšit svou hodnotu až na trojnásobek.

Svou teorii vysvětluje Elizalde v článku na serveru Forbes. Podle něj se trhy pohybují v cyklech, přičemž jednotlivé periody trvají zhruba 17 let. Jinými slovy, pokud trhy klesají, pak klesají přibližně 17 let, a jestliže naopak rostou, znamená to, že porostou rovněž 17 let. Současná Wall Street tak prý za sebou nemá ještě ani polovinu svého šťastného období. 

Lze se vyhnout finanční krizi? Známe pravdu o hospodářském cyklu

Magické 17leté cykly jsou na trzích podle Elizaldeho patrné už od dob Velké hospodářské krize. Jak lze vyčíst z následující tabulky, která ukazuje roční výnosy akcií včetně dividend v jednotlivých obdobích trvajících 17 let, výjimkou nejsou dlouhodobé medvědí, ale ani býčí trhy. Například mezi lety 1942 a 1966 či mezi 1982 a 2000 vzrostly akcie o neuvěřitelných 1 000 %. Hodnota indexu S&P 500 se sice od roku 2009 zvýšila o 250 %, v porovnání s předchozími čísly se to však nezdá jako nic nevídaného.

Elizalde ještě přidává poznámku o tom, jak se vlastně trhy v jednotlivých periodách cyklu chovají. Rostoucí trh prý přichází nenápadně a pozvolna, později přináší stabilní růst a velkou rychlost nabírá až ke konci. Klesající trend naopak nastupuje velmi rychle a navíc náhle a nečekaně. Pokud tedy nyní všichni varují před krachem, je to podle Elizaldeho teorie nejlepším potvrzením, že medvěd je ještě daleko.

Další krach je za dveřmi, potvrzuje schovaný prediktor recesí

A kam až tedy mohou trhy růst? Podle Elizaldeho je dnes nejschůdnější cestou začít analýzu 17letého cyklu v roce 2009, který budeme považovat za jeho začátek. Pokud budeme pro index S&P 500 předpokládat 15% roční výnos (dividendový výnos ve výši 2 %), v roce 2026 by se jeho hodnota vyšplhala na 7 000 bodů (tedy z hodnoty 700 bodů v roce 2009). Co je však důležité, 17leté období růstového trendu je teprve v polovině, a tak se prý investoři nemají čeho bát.

 

Newsletter