Trhy s kryptoměnami přes léto v podstatě usnuly. Příčinou nebyly pouze globální obavy z inflace, ale i geopolitické napětí. To s sebou přineslo nižší ochotu riskovat na akciových trzích i trzích kryptoměn, protože v roce 2022 se tyto trhy chovají do značné míry synchronizovaně. Jaké teď budou hlavní faktory ovlivňující krypto? Bude energetická krize pro návrat kryptoměn limitujícím faktorem, nebo dokážou ostatní části kryptoprostoru přinést nové oživení?
Energetické problémy vyvolávají obavy
Bitcoin i některé další velké kryptoměny potřebují ke svému fungování obrovská kvanta výpočetního výkonu, bez nichž nedokážou zajistit řádné ověřování transakcí. Odhady z počátku září předpovídají, že bitcoin bude mít stejnou denní spotřebu energie jako Švédsko. Jednou z klíčových vlastností této měny je, že její síť funguje decentralizovaně a transakce ověřuje více nezávislých agentů z různých koutů světa, aby vše neřídila jediná entita. Tito agenti, takzvaní těžaři, jsou odměňováni nově vytěženými bitcoiny. Vzhledem ke klesající hodnotě kryptoměn a stoupajícím cenám energií však mají těžaři problémy s výnosností, jak ukazuje obr. 1. Propad ceny bitcoinu v roce 2022 nutí těžaře přestěhovat se do zemí s levnější elektřinou, nebo zavřít krám. Čím méně bude těžařů, tím bude síť méně bezpečná a také méně decentralizovaná. Vzhledem k tomu, kolik jich v současnosti je, však do nejbližších let nevidíme větší centralizaci jako významné riziko.
Ani centralizace, ani spotřeba elektřiny však klasické obchodníky s kryptoměnami podle všeho nijak zvlášť netrápí. Významné vládní instituce ovšem mají čím dál větší obavy z energeticky náročného ověřování PoW (Proof-of-Work) využívaného bitcoinem. Oddělení vědecké a technologické politiky Bílého domu počátkem září ve své zprávě zveřejnilo, že kryptoměny mají značný dopad na spotřebu elektřiny a emise skleníkových plynů, a doporučilo jejich zvýšený monitoring a případnou regulaci. O půl roku dřív Evropský parlament debatoval o zákazu energeticky náročného ověřování typu PoW (Proof-of-Work) používaného bitcoinem. Nakonec k němu nedošlo. Kdyby však začaly vládní instituce regulovat využití kryptoměn na základě jejich energetické spotřeby, znamenalo by to pro tyto měny výrazné riziko. Zavedení striktní regulace by mohlo omezit možnosti jejich uplatnění, takže by už jejich využití nebylo tak atraktivní.
Drobní obchodníci vše sledují od postranní čáry, instituce jsou ale dál ve hře
Zdá se, že v roce 2022 zmizeli z kryptoprostoru spekulanti. Už nemají strach, že jim něco uteče, což byl hlavní faktor stojící za růstem cen v roce 2021. I NFT tokeny (digitalizované verze předmětů, obrázků, videí apod.) se v posledním roce prodávají za rekordně nízké částky, čímž potvrzují, že nadšení pro spekulativní obchodování opadlo. Jediným světlým bodem kryptoměnové zimy je asi zájem institucí, který na rozdíl od zájmu drobných obchodníků neuhasl. Navzdory všeobecnému úprku z kryptotrhů některé větší instituce na tomto trhu v posledních měsících investovaly, případně rozšířily své služby v říši digitálních aktiv. Příkladem může být BlackRock, který oznámil partnerství s Coinbase, rozšiřuje své kryptoměnové investiční služby a nabízí je institucionálním investorům, případně Brevan Howard, do jehož kryptofondu vložily instituce více než miliardu dolarů.
Objevují se však i trhliny. Například Snap oznámil počátkem září zrušení celého oddělení specializovaného na Web 3.0 a firmy obchodující s kryptem omezují kvůli podmínkám na trhu počet zaměstnanců. Podle Artemis počet vývojářů v kryptoprostoru už tři měsíce klesá, i když rekordní sumy rizikového kapitálu, které sem byly nalité loni a počátkem letošního roku, snad dokážou udržet kryptoměnové organizace ještě nějakou dobu nad vodou.
Do budoucna je podle nás hnací silou kryptoměn jejich využitelnost. Pravděpodobně dojde k posunu od investování do náhodných kryptotokenů a NFT ke kryptotechnologiím s konkrétním uplatněním. Některé se už připravují. Sony hledá možnosti tvorby médií s využitím NFT tokenů, které by umělcům umožnily rychleji uzavírat spravedlivější smlouvy. GameStop chce zase s pomocí NFT technologie umožnit vlastnictví digitálních předmětů v různých hrách. A Ticketmaster zahájil spolupráci na vydávání lístků ve formě NFT.
Po kryptoměnové zimě bude trh zdravější a vyzrálejší, zmizí z něj spekulanti a pochybné podniky. Teď je pro rozvoj kryptoaplikací klíčové, aby bylo možné zpracovávat více transakcí, například při zpracování plateb. Pro kryptoměny je navíc důležité, aby kryptoaplikace přijaly za vlastní větší instituce. Tím totiž ukážou, že tato oblast není jen arénou blockchainových nadšenců a spekulantů. Pokud jim to tedy kvůli obavám z ekologických dopadů nepřekazí regulační orgány.
Zdroj: Saxo Bank, MacroMicro.me
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.