Sázky na vítězství Donalda Trumpa klesly a s nimi oslabil dolar. Kurz nad 1,0900 za euro. Měny regionu otevřou týden v zisku. Koruna pod 25,35 za euro a pod 23,25 za dolar.

Nafta bude dražší než benzín. Ropa překoná sto dolarů za barel

Zdroj: Depositphotos

Růst cen pohonných hmot nabral v uplynulém týdnu opět na síle. Průměrná cena benzínu vzrostla o 45 haléřů na 40,33 Kč za litr. Ještě výraznější byl růst ceny u nafty, kde litr v průměru zdražil o 53 haléřů na 39,85 Kč. Pohonné hmoty jsou tak nejdražší od přelomu listopadu a prosince, nafta navíc výrazně dohání svou cenou benzín. Cenový rozdíl je již nižší než 50 haléřů, ještě během června přitom byla v průměru nafta levnější téměř o 6 Kč.

Za tak výrazným růstem cen nafty stojí vedle opětovného zvýšení spotřební daně hlavně vyšší poptávka, dále pak omezené kapacity rafinérií a embargo na dovoz ruské nafty. V následujících týdnech očekáváme dokonce růst ceny nafty nad úroveň benzínu. Poptávka by totiž měla být dále podpořena využíváním nafty na topné účely. Tak výrazné zdražování cen pohonných hmot by však alespoň na chvíli mělo ustat. Na burze v Rotterdamu byly v uplynulém týdnu ceny nafty poměrně stabilní, ceny benzínu dokonce mírně poklesly. Po proslovu Aleše Michla navíc také posílila česká koruna, která se na páru s eurem dostala opět pod hranici 24,50. Guvernér ČNB vyloučil brzké snižování úrokových sazeb. V následujícím týdnu tak očekáváme růst cen pohonných hmot o nižší desítky haléřů, u nafty se pak zajisté dočkáme protržení hranice 40 Kč za litr.

Negativně však stále působí ceny ropy, které tento týden dosáhly nejvýše od minulého listopadu. Ropa Brent dokonce atakovala úroveň 96 dolarů a americká ropa WTI pak úroveň 92 dolarů. Ceny ropy stále tlačí panika na trhu, která vznikla po prodloužení dobrovolných produkčních škrtů Saúdské Arábie a Ruska až do prosince. Na trhu tak může vzniknout nejvyšší deficit ropy od roku 2007. Aktuálně by měla poptávka převyšovat nabídku o 2 miliony barelů denně. Příliš pozitivní zprávy navíc nechodí ani z USA, kde by měla produkce poklesnout třetí měsíc za sebou a dosáhnout na nejnižší hodnoty od května. Úroveň 100 dolarů za barel je tak zdá se nevyhnutelná.

Proti vyšším cenám ropy může zapůsobit snad jen další zvyšování úrokových sazeb v hlavních ekonomikách. Tento týden se pravděpodobně dočkáme zvýšení sazeb ve Velké Británii a Švýcarsku, minulý týden zvyšovala sazby ECB. Do konce roku je navíc reálné ještě jedno utažení měnové politiky v USA. Vyšší sazby mohou snížit ekonomický růst a poptávku po ropě. Poptávka Číny navíc nemusí být ve zbytku roku tak silná, jak se očekávalo. Čína dávala prvních osm měsíců každý den kolem 800 tisíc barelů ropy do svých rezerv, během září toto číslo narostlo na 1,35 milionu. Díky bohatým zásobám by tak čínská poptávka mohla ke konci roku klesat. Stále však vidíme jako pravděpodobnější překonání hranice 100 USD za barel u ropy brent.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter