Nafta výrazně zdražuje

Zdroj: Depositphotos

Během uplynulého týdne pohonné hmoty opět zdražily. Výrazněji vzrostly ceny nafty a to v průměru o 46 haléřů na 32,28 Kč za litr. Litr benzínu pak zdražil v průměru o 8 haléřů na 37,37 Kč.

Výraznější zdražování nafty odráží situaci na burze v Rotterdamu, kde již od začátku června cena nafty roste. Naopak cena benzínu je více rozkolísaná a v posledních dnech spíše padala. Pozitivnější zprávy přináší i česká koruna, která opět na páru s eurem posiluje a aktuálně atakuje hranici 23,60 Kč. Výhled na další týdny hovoří smíšeně – ceny benzínu by měly postupně přestat růst a spíše naopak mírně zlevnit. Ceny nafty patrně čeká ještě pár týdnů růst a následně stagnace. Cenový rozdíl mezi litrem nafty a benzínu by se tak měl brzy srazit pod 5 korun (průměr za litr). Ještě výrazněji pak v případě opětovného zvýšení spotřební daně u nafty, které může litr nafty v průměru zdražit o 1,80 Kč. Letní prázdniny by však měly být pro řidiče velmi přívětivé a průměrné ceny pohonných hmot by se měly podobat těm z roku 2021, tedy ještě před začátkem války. Ještě pozitivnější je srovnání s minulým létem, kdy průměrná ceny nafty i benzínu atakovala 48 Kč za litr.

Dění na trhu s ropou hovoří pro nižší ceny pohonných hmot pozitivně. Ani další snížení produkce od července ze strany Saudské Arábie nezvýšilo ceny ropy Brent nad 80 dolarů za barel. Aktuálně je ceny barelu ropy Brent na 72 USD, výrazněji se do ní nepromítly ani víkendové nepokoje v Rusku. Občanská válka byla potlačena a ropný vývoz ruska nebyl nijak omezen. Ceny ropy dokonce výrazně poklesla, a to díky vysoce očekávaným datům ohledně zásob pohonných hmot v USA. Se začátkem prázdnin se v USA očekávala vysoká poptávka, realita však zatím hovoří jinak. Ropné zásoby v USA sice minulý týden poklesly, trh však čekal větší propad. Vzhledem ke slabší poptávce po pohonných hmotách by tak ceny ropy mohly stagnovat kolem 70 USD za barel a to i přes výrazné škrty v produkci zemí OPEC. Ceny ropa byly pod tlakem i díky oznámení Číny, která chce urychlit svůj přechod k zelené energii. Ropě příliš nepomohlo ani snížení úrokové sazby v Číně, které by mělo podpořit poptávku. Centrální banka však snížila základní úrokovou sazbu o pouhých 0,1 na 3,55 %, což nemusí mít velký efekt. Ceny pohonných hmot by tak mohly v rámci několika týdnů opět začít klesat. Nafta by se v průměru mohla podívat opět k 31 Kč za litr a benzín k 36 Kč za litr.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter