Nahradí krávu jeseter?

Když si představíte pampy Jižní Ameriky, první, co Vás pravděpodobně napadne, je chov hovězího dobytka. Pravdou je, že v případě Uruguaye se nově začíná hovořit ještě o další komoditě, kterou byste však v těchto místech pravděpodobně nehledali. Jihoamerická země se nově snaží expandovat na trhu kaviáru. Nejde však o pouhý „nízkonákladový“ kaviár, ale naopak o prémiovou Osetru, a do několika let ještě dražší Belugu.

O ambiciózní plán ještě většího podílu na trhu usiluje uruguayská firma Esturiones del Rio Negro, která je největším producentem země. Podle informací serveru Bloomberg společnost aktuálně jedná s evropskými a japonskými investory, díky kterým by mělo dojít ke ztrojnásobení celkové produkce kaviáru až na 11 tun do roku 2019.

„Cílem je získat si na naši stranu někoho, kdo by do globální distribuce firmy vnesl ještě více profesionality,“ řekl pro Bloomberg Javier Alcalde, spoluzakladatel a ředitel Esturiones del Rio Negro. „Z mého pohledu jde o Asii a především Blízký Východ. To jsou trhy, které bez problémů pojmou mnohem více kaviáru,“ dodal podnikatel.

Alcaldeho firma svůj byznys rozjela v roce 2001, když v řece Rio Negro začala chovat sibiřské jesetery, které získala z oplodněných jiker ryb dovezených z Ruska. Dnes se již se zaměřuje především na výrobu kaviáru Osetra, který dodává přímo do amerických a evropských restaurací. Do obou regionů prozatím putuje 80 % produkce firmy. Do roku 2018 se očekává, že 40 % výstupu poputuje do netradičních trhů v Latinské Americe, Asii a na Střední Východ.

Vlna mlsných jazyků

Uruguay a její obchod s kaviárem se svezl na celosvětové vlně mlsných jazyků. Zájem o podnikání v kaviárovém průmyslu se rapidně zvýšil v době, když se ukázalo, že nadměrný rybolov v Kaspickém moři, který započal po pádu Sovětského svazu, doslova zdecimoval tamní rybí populaci. Svou trochou přispěly rovněž i mezinárodní restrikce exportu kaviáru pocházejícího z divokých ryb.

Zhruba 90 rybích farem tak v roce 2014 vyprodukovalo 240 tun kaviáru. Podle dat Federace výrobců evropské akvatury se největší objem týkal Číny, kde vzniklo 54 tun, následovalo 42 tun z Itálie a 40 tun z Ruska. Uruguay se tehdy se svými 7 tunami umístila na sedmém místě. Co se týče výhledu, pokud by klapl plán společnosti Esturiones del Rio Negro, ke které by se připočítal ještě výstup statupu Estuario del Plata, celková produkce země by se do roku 2019 mohla vyšplhat až na 17 tun (viz graf).

Boj o panenské trhy

Zmiňovaný startup Estuario del Plata odstartoval svůj byznys teprve letos. Predikce ohledně roční produkce začíná od 600 kilo, přičemž do roku 2019 je v plánu zhruba 5 až 6 tun, sdělil Bloombergu manažer firmy Facundo Marquez.

Hlavním argumentem pozitivního výhledu je rostoucí poptávka po kaviáru, jejíž původ by měl pocházet především z panenských trhů, jako je například Latinská Amerika. Kladně by se měl podepsat i příliv nových spotřebitelů, kteří se nespokojí s levným zbožím z Číny. Právě to v posledních letech doslova zaplavilo trhy, ovšem jeho kvalita rozhodně neodpovídá tomu nejlepšímu.

Pro uruguayské producenty se tak otevřel zajímavý prostor pro pěstování hodnotnějších ryb, jako je například ruský či sibiřský jeseter. Cena padesátigramového kaviáru Osetra od společnosti Esturiones del Rio Negro vyjde na 335 dolarů a stává se tak poměrně silnou konkurencí prémiového zboží od známějších firem, jako je Petrossian či Marky‘s. Rovněž byly podniknuty i první kroky v oblasti chovu belug, jejichž jikry o hmotnosti 50 gramů vyjdou na více jak 670 dolarů.

Newsletter