Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Náklady na mzdy Američanů rostly nejpomaleji za 33 let

Mzdové náklady ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí vzrostly pouze o 0,2 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 1982, kam sahají záznamy. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Údaje naznačují, že rostoucí tvorbu pracovních míst zatím neprovází výraznější zvyšování mezd.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že růst mzdových nákladů zpomalí pouze na 0,6 procenta z 0,7 procenta v prvním kvartálu. Vyhlídky trhu práce ale zůstávají příznivé, takže dnešní zpráva zřejmě nebude mít větší vliv na očekávání, že americká centrální banka (Fed) již v letošním roce zahájí zvyšování úrokových sazeb.

Podporu žádá nejméně Američanů za 42 let

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v červnu klesla na sedmileté minimum 5,3 procenta z květnových 5,5 procenta. Dnešní údaje signalizují, že firmám se stále daří získávat nové zaměstnance, aniž by musely zvyšovat mzdy. To znamená, že trh práce se ještě zcela nezotavil.

Fed tento týden uvedl, že je připraven zahájit zvyšování úroků, jakmile zaznamená další zlepšení podmínek na trhu práce a jakmile bude přesvědčen, že inflace směřuje k dvouprocentnímu cíli, který si Fed stanovil.

Centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořila ekonomiku. Řada analytiků předpokládá, že Fed by mohl ke zvýšení sazeb přikročit na svém příštím zasedání, které se bude konat v září.

Newsletter