Nakopne korunu srpnová inflace?

Česká měna má za sebou týden nabitý statistikami. A ani úvod druhého zářijového týdne nebude výjimkou. Koruna netrpělivě vyčkává na údaje o inflaci za srpen, které dnes oznámí Český statistický úřad. 

„Trh očekává, že inflace v srpnu dosáhla 2,5 procenta a drží se tak na cílem ČNB. S přetrvávajícím proinflační prostředí v české ekonomice, by měla inflace zůstat nad dvouprocentním cílem až do konce roku. Zároveň očekáváme silnou i jádrovou inflaci, která tak jen potvrdí anticipované zvyšování úrokových sazeb na obou dvou příštích zasedání bankovní rady v září a v listopadu,“ uvedl ekonom společnosti Roklen Michal Šoltés.

Podle něj zatím nenasvěcuje tomu, že by z ekonomiky přicházely signály, které by snižovaly prostor pro dva „hiky“ na dvou následujících měnově-politických zasedáních. Bankovní rada ČNB bude o sazbách rozhodovat 26. září a 1. listopadu a 20. prosince. Na posledním jednání už bez viceguvernérů Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka.

Úřad práce ČR dnes zveřejní nezaměstnanost za srpen. Dle odhadu by měla klesnout na tři procenta z červencových 3,1 procenta.

Česká měna v pátek posilovala vůči euru, dostala se pod úroveň 25,70 EURCZK. Proti dolaru se koruně naopak nedařilo a oslabila nad 22,20 USDCZK. Dnes ráno je kurz na 25,68 EURCZK a 22,23 USDCZK.  

Americké ministerstvo práce v pátek uvedlo, že ekonomika Spojených států v srpnu vytvořila 201 tisíc nových pracovních míst, což bylo nad očekáváním trhu, když odhad byl jen 191 tisíc pracovních míst. Průměrná hodinová mzda v USA meziročně rostla o 2,9 procenta. To bylo nejrychlejší tempo růstu za více než devět let. Zprávy z trhu práce tak potvrzují očekávání, že Fed na nadcházejícím zářijovém zasedání zvýší sazby. Letos by to byl třetí „hike“ od Powella a spol.

Dolar dál ovlivňuje také „celní přestřelka“ mezi USA a Čínou. Prezident Donald Trump v pátek varoval, že je připraven zavést cla na prakticky všechno zboží, které se dováží z Číny. Navrhovaná cla by postihly výrobky Apple, které firmy vyrábí v Číně. Trump na twitteru společnost Apple vyzval, aby své produkty začala vyrábět ve Spojených státech namísto v Číně. Podle něj by měla v USA stavět nové továrny. 

Hlavní událostí týdne bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Dle vyjádření z posledního jednání stále platí, že úroky zůstanou na současné úrovni alespoň do léta 2019 a v každém případě tak dlouho, jak bude nezbytné, aby se nadále inflace udržitelným způsobem přibližovala k hodnotám, které jsou ve střednědobém horizontu pod dvě procenta, ale blízko této úrovně.  

O sazbách bude ve čtvrtek rozhodovat také Bank of England. Ta na srpnovém zasedání dle očekávání rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,75 procenta a sazby tak rostly poprvé od listopadu 2017. Tehdy centrální banka sazbu zvýšila o 25 bazických bodů z historického minima 0,25 procenta. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstal beze změny.

Dnešek je bez důležitých makroekonomických událostí v eurozóně i v USA.

Dolar v pátek posiloval, dostal se pod úroveň 1,1600 EURUSD. Aktuálně je kurz na 1,1553 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,41 bodu. 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter