Nakopni Jatka. Česká kultura poznává výhody crowdfundingu

Skoro 2,5 milionu korun se podařilo za měsíc a půl shromáždit na podporu vznikajícího divadelního prostoru Jatka 78 v pražských Holešovicích. Jde o další sbírku v prostředí českého crowdfundingu. Projekt Nakopni Jatka začal 18. února a končí v sobotu, již dnes ale o více než 300 tisíc korun překonal požadovanou dvoumilionovou částku.

„Pevně jsme tomu věřili. Není to běžný projekt na Hithit.cz, naši přátelé z Cirku La Putyka ho s námi konzultovali přes rok. Cílovou částku jsme nastavili společně, oni věděli, kolik potřebují, my jsme odhadovali, kolik zvládnou. Nikomu ale nic nezakazujeme ani nepřikazujeme. Šanci má každý, kdo neporušuje zákony a naše morální hodnoty,“ řekl za portál Hit Hit, který sbírku organizuje, Pavel Eichler.     

Crowdfunding – úsvit nové éry financování

Crowdfunding v Česku za necelé čtyři roky své existence vynesl přes 30 milionů korun. Crowdfunding, tedy hromadné financování, které zároveň dárci garantuje, že mezi prvními dostane finální produkt nebo různé odměny, do Česka přišel v roce 2011. České servery vznikly po vzoru amerického Kickstarteru. Ten za první rok svého působení (2011) získal pro 12.000 projektů přes 99 milionů dolarů, tedy zhruba 2,5 miliardy korun. Původnímu konceptu vévodily různé vynálezy či zlepšovací návrhy, dnes je na Kickstarteru nejúspěšnější rubrika počítačové hry, aplikace, online nástroje.

V Česku se zatím v oblasti crowdfundingu uchytly hlavně kulturní či sociální projekty. V roce 2012 vznikly servery Nakopni mě nebo Kreativci sobě, následoval Hit Hit, některé další už stačily zaniknout. Do loňského října Hit Hit podle zprávy Aspen institutu držel prvenství s 16 miliony korun získaných pro autory různých projektů včetně třeba 1,7 milionu pro loňský festival United Islands. Startovač rozdělil 6,5 milionu a Kreativci sobě něco přes milion. Revoluční platformu Fundlift.cz přinese v průběhu jara společný projekt investiční skupiny Rockaway a finanční skupiny Roklen. Půjde o prvního českého zástupce na poli equity crowdfundingu, který investorům nabídne za finanční příspěvek přímý obchodní podíl, akcie či jiné cenné papíry vybrané společnosti.

Rosťa Novák: Kultura je zrcadlem společnosti

Za dalšího půl roku ale objem peněz získaných na portálu Hih Hit ale zase narostl. „Jen za březen to bylo 3,3 milionu korun, což je samozřejmě dáno výjimečným projektem Nakopni Jatka,“ říká Eichler. Projekt Jatka 78 vznikl na Pražské tržnici jako nová domovská scéna divadelního souboru La Putyka, který českou kulturní scénu obohacuje již pět let. Roklen24.cz přinesl koncem loňského roku rozhovor s jeho uměleckým ředitelem a principálem Rosťou Novákem o problému chybějících financí ale i velkých plánech do budoucna.

Podpora začínajících podnikatelů, revoluční forma investice: Fundlift

Jak investovat do startupů i větších firem: Equity crowdfunding

Fundlift.cz: Každý se může stát investorem

Newsletter