Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Nákupy akcií na úvěr v USA na rekordu. Blíží se krach?

Mnozí američtí investoři se snaží svézt na současné rally na akciovém trhu, a při svých investicích stále více využívají margin. V únoru tak vzrostl objem úvěrů na nákup cenných papírů na newyorské burze (NYSE) na rekordních 528,2 miliard dolarů. Překonal tak lednových 513,3 miliardy dolarů, což byla nejvyšší hodnota za předchozí téměř dva roky. Řada expertů se obává, že by takový vývoj mohl naznačovat, že se akciový trh blíží ke svému vrcholu. Čeká nás brzy korekce?

Americké akcie jsou náchylné k poklesu mimo jiné vzhledem k vysokému podílu nákupů financovaných úvěry, upozorňují například analytici z německé banky Helaba. „Maržové úvěry v uplynulých měsících v USA dosáhly nových maxim. V poměru k HDP toto odpovídá přibližně starým cyklickým maximům z let 2000, 2007 a 2015,“ cituje analytiky německý server Financen 100.

Když obchody na marži dosáhly v březnu 2000 své rekordní hodnoty, byl na vrcholu i index S&P 500. Další rekord marginy dosáhly v červnu 2007, tedy tři měsíce před vrcholem S&P 500.

„Zatímco se spekulující investoři chovají vysloveně agresivně, firmy se v poslední době staly očividně o něco opatrnější. Zpětné odkupy akcií, které byly u amerických akciích důležitým motorem růstu probíhajícího od roku 2009, se ve čtvrtém čtvrtletí snížily. Vzhledem k rostoucím úrokům ztrácí instrument zpětného odkupu financovaného úvěry stále více na atraktivitě. Akcie na obou stranách Atlantiku vyčerpaly svůj současný fundamentálně odvoditelný potenciál,“ upozorňují analytici s tím, že trvale vyšší ocenění je s výhledem na následující měsíce spíše nepravděpodobné. Doporučují proto současné vysoké ceny využít spíše k vybírání zisků.

 

O extrémním stavu spekulací nesvědčí jen rekordní marže, ale i čistá hodnota aktiv. Ta vznikne, když sečteme aktivní zůstatky, které mají obchodníci s cennými papíry na kontech u svých brokerů, a chystaná uplatnění maržových účtů, a od této sumy odečteme marže. V únoru tato hodnota činila mínus 224,9 miliardy dolarů, přiblížila se tak k rekordní hodnotě tohoto ukazatele z počátku roku 2015. Je přitom výrazně vyšší než v červnu 2007, kdy činila 79 miliard dolarů, i v březnu 2000, kdy dosáhla cca 130 miliard dolarů. Na druhou stranu však, i když je negativní čistá hodnota aktiv v současné době blízko rekordních hodnot, je v poměru k tržní hodnotě S&P 500 menší než na začátku roku 2015. Tržní hodnota indexu S&P 500 v roce 2015 činila 18,2 bilionu dolarů, zatímco nyní dosahuje 20,3 bilionu. Tím podle serveru nejsou v současné době spekulace tak silné, jako na začátku roku 2015.

I přes rekordní objemy nákupů akcií na marži, tak možná prudká korekce akciové trhy čekat nemusí. Velký význam pro další vývoj však budou mít kroky americké centrální banky – viz článek Fed drží špendlík proklatě blízko megabubliny na akciovém trhu.

Newsletter