Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Nálada amerického spotřebitele se zhoršuje, překvapil průzkum Univerzity Michigan

(Rozšířeno 16:19) Vysoce sledovaný průzkum spotřebitelského sentimentu Univerzity Michigan neposkytl očekávanou dobrou zprávu o vývoji americké ekonomiky a tím ani podporu americkému dolaru, který od včerejška ztrácí proti euru. Namísto očekávaného růstu na 83,0 bodu z 81,9 bodu v minulém měsíci se dostavil pokles na 81,2 bodu, tedy dokonce pod předchozí úroveň.

Vysoce sledovaný průzkum spotřebitelského sentimentu Univerzity Michigan neposkytl očekávanou dobrou zprávu o vývoji americké ekonomiky a tím ani podporu americkému dolaru, který od včerejška ztrácí proti euru. Namísto očekávaného růstu na 83,0 bodu z 81,9 bodu v minulém měsíci se dostavil pokles na 81,2 bodu, tedy dokonce pod předchozí úroveň.

Bližší pohled ukazuje, že zaostání za konsensem 95,7 bodu, ale zlepšení na 95,4 bodu z 94,5 budou se dostavilo u hodnocení současných ekonomických podmínek, zhoršení ale přišlo u výhledu pro příštích šest měsíců. Proti očekávanému růstu na 74,6 z 73,7 bodu se dostavil pokles na 72,2 bodu.

Poměrně stabilní zůstává mezi spotřebiteli dlouhodobý výhled pro inflaci na desetiletém horizontu. Vzrostl na 2,9 % z předchozích 2,8 %. Výrazněji ale klesla očekávaní pro vývoj inflace na ročním horizontu. Očekáváním respondentů je nyní průměrných 3,0 procenta proti předchozím 3,3 procenta.

Po zveřejnění výrobních cen ve Spojených státech za květen, které ukázaly na nečekaný pokles, je michiganský průzkum další zprávou, která nenaplňuje roli posla nadšení o blízkém vývoji americké ekonomiky. Zatímco na očekávání dobrých zpráv před zveřejněním markodat dolar proti euru postupně korigoval dřívější oslabení od 1,3560 k úrovni 1,3530 EURUSD, po datech směřuje nad 1,3540.

Newsletter