Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Nálada běžného českého spotřebitele je na bodě mrazu

Klíčové body

  • Z nejnovějšího konjunkturálního průzkumu ČSÚ vychází, že se ekonomický sentiment v ČR meziměsíčně zlepšil.
  • Nálada se zlepšila v průmyslu a ve službách, kde respondenti očekávají nárůst tržeb a produkce.
  • Horší náladu má český spotřebitel. Hodnota indexu ekonomického sentimentu je u českých spotřebitelů nejnižší za téměř deset let. Problémem jsou vysoké ceny.
Zdroj: Depositphotos

Ekonomická nálada podnikatelů se v České republice podle dubnového měření indikátoru ekonomického sentimentu meziměsíčně zlepšila. Indikátor důvěry podnikatelů se zlepšil o 4,3 bodu na hodnotu 103,8 bodu. Podnikatelé pozitivně hodnotili očekávané zlepšení ve výrobní činnosti průmyslu. V následujících měsících očekáváme vliv negativních dopadů přísných lockdownů v Číně, které způsobí další výpadky na straně světové nabídky. To vedle růstu cen povede i k prodloužení čekacích lhůt na zboží z druhé největší ekonomiky světa.

Ač se nálada podnikatelů dle měření Českého statistického úřadu zlepšila, neplatilo to pro všechna sledovaná odvětví. Zlepšení nálady přišlo v průmyslu a ve vybraných odvětvích služeb, včetně bankovního sektoru. Sektoru služeb se dle měření daří od rozvolnění protipandemických opatření, kdy se v tržbách pozitivně projevila odložená poptávka. Zároveň téměř polovina respondentů ze sektoru služeb uvedla, že v současné době nepociťuje žádné bariéry limitující podnikání. To je obrovský rozdíl proti dalším sektorům průmyslu, obchodu a stavebnictví. Bankovnímu sektoru, který je v měření součástí služeb, mohl pomoci vyšší zájem spotřebitelů a firem o produkty sloužící ke zhodnocení majetku a ochraně úspor před vysokou inflací.

V sektoru průmyslu došlo k zlepšení nálady a očekávání v oblasti růstu tržeb podniků. To i přesto, že zhruba 38 % respondentů uvádí, že se potýkají s nedostatkem materiálů, který brání růstu produkce. To platí i pro sektor stavebnictví, kde v dubnu ve srovnání s březnem došlo ke zhoršení nálady i přes očekávané zlepšení počasí, které umožní navýšit objemy práce. Sektor stavebnictví vedle nedostatku materiálu brzdí nedostatek pracovníků.

 

Zdroj: ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter