Nálada německých podnikatelů je nejhorší za poslední rok

Důvěra mezi německým podnikateli v únoru propadla v Německu třetím měsícem v řadě a to na dno za poslední více než rok, ukázal respektovaný průzkum mnichovského institutu Ifo. Náladu mezi podnikateli negativně ovlivnil výrazně zesílený pesimismus v průmyslu. 

Souhrnný index podnikatelské nálady v únoru klesl na 105,7 bodu z lednové úrovně 107,3 bodu. Sestoupil tak nejníže od prosince 2014. Průzkum je založen na dotazech u zhruba 7000 německých firem. Pokles byl hlubší, než se očekávalo. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali v průměru snížení na 106,7 bodu.

Hodnocení současné situace se mezi podniky mírně zlepšilo, zásadnější jsou ale očekávání pro nejbližší měsíce a ta se naopak zhoršila. Je to důsledkem zejména zvýšeného pesimismu průmyslových výrobců. Německý průmyslový vývoz trpí už delší dobu zpomalováním hospodářského růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích. „Zvýšily se obavy o vývoj německé ekonomiky, zejména v průmyslu,“ konstatoval ve zprávě Ifo jeho šéf Hans-Werner Sinn.

Německé veřejné finance měly loni nejvyšší přebytek od sjednocení

Loni největší evropská ekonomika zrychlila expanzi na 1,7 procenta z tempa 1,6 procenta v předešlém roce a zaznamenala nejlepší výkon za čtyři roky. Německá vláda očekává v letošním roce růst stejným tempem.

Německá ekonomika nyní těží zejména z růstu spotřebitelských a státních výdajů. Ten kompenzuje slabší přínos mezinárodního obchodu, který je důsledkem zpomalování hospodářského růstu v mladých tržních ekonomikách.

Dva z pěti Němců si přejí rezignaci Merkelové

Newsletter