Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Nálada spotřebitelů v Německu nejvýš za sedm a půl roku

Němečtí spotřebitelé jsou naladěni ohledně vyhlídek domácí ekonomiky nejlépe za posledních sedm a půl roku a ochotnější utrácet. Vzestup ukázala data GfK.

Index spotřebitelské důvěry pro červenec stoupl o 0,3 bodu na 8,9 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od prosince 2006. K nárůstu indexu podle analytika GfK Rolfa Bürkla velkou měrou přispělo nedávné rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) snížit základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,15 procenta.

Němci, kteří jsou obvykle spíše spořiví, jsou nyní ochotnější utrácet, protože je nízké úroky odrazují od ukládání peněz do bank, míní GfK. Spotřebitelské výdaje podporují rovněž příznivé podmínky na trhu práce.

Dílčí index sledující očekávání německých spotřebitelů ohledně vývoje domácí ekonomiky se vyšplhal na tříleté maximum. „Očekává se, že hrubý domácí produkt v letošním roce stoupne zhruba o dvě procenta,“ upozornil Bürkl. Poukázal nicméně na rizika spojená s konflikty v Iráku, Sýrii a na Ukrajině.

V letošním prvním čtvrtletí stoupl německý HDP proti předchozím třem měsícům o 0,8 procenta. Tempo růstu tak bylo nejrychlejší za poslední tři roky a dvojnásobné ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku.

Německá centrální banka Bundesbank začátkem června zvýšila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,9 procenta z dříve předpokládaných 1,7 procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě, představuje hlavní motor hospodářského oživení eurozóny a závisí na ní řada českých podniků.

Nová prognóza Bundesbanky pro Německo: silnější růst ekonomiky, slabší inflace

Maloobchod v eurozóně: Podporou Velká Británie, stínem Německo

Německá inflace na čtyřletém minimu

Newsletter