Nálada v německé ekonomice se v květnu mírně zhoršila, ukázal Ifo index

Podnikatelské klima v pro Evropu i českou ekonomiku klíčové ekonomice Německa se v květnu zhoršuje. Index podnikatelského klimatu institutu Ifo v květnu klesá na 110,4 b. při očekávaném ústupu jen na 110,9 bodu z dubnových 111,2 bodu.

Proti dubnu se zhoršil jak dílčí index hodnocení současných podmínek na 114,8 z 115,3 bodu, tak i subindex očekávání a to na 106,2 z 107,3 bodu. 

Mírně se zhoršilo, ale zůstalo na vysoké úrovni, hodnocení podmínek v obchodě a průmyslu (na 13,2 z 14,8 b.) i zpracovatelském průmyslu (19,0 z 20,2 b.). Při mírném zlepšení pohledu na současnost jsou ale výrobci méně optimističtí do budoucna. Silné je nadále očekávání pro vývoj exportu.

Po dubnovém výrazném růstu se v květnu naopak výrazně zhoršilo hodnocení v oblasti velkoobchodu (11,4 z 14,4 b.). Výrazněji se zde ale zhoršil pohled na současnost a jen mírně u očekávání do budoucna.

Ve stavebnictví se podobnou měrou zhoršuje pohled firem na současné i budoucí podmínky, dílčí index klesl na -4,0 z -3,5 b. U výhledu jde vždy i období nejbližšího půl roku.

Ifo index podnikatelského klimatu pro Německo se opírá o průzkum mezi sedmi tisícovkami respondentů – firem z oblastí průmyslu, stavebncitví, velkoobchodu a maloobchodu. Firmy jsou dotazovány v každé ze sledovaných oblastí na hodnocení současných podmínek a výhled na horizontu půl roku.

 

Newsletter