Nalézají ceny v tuzemském průmyslu dno? Jen díky ropě

AKTUALIZOVÁNO: Výrobní inflace v květnu ukázala na pokračující propad cen v zemědělství a naopak zastavení poklesu v průmyslu. Obrat cen je zde ale zejména důsledkem obratu ve vývoji cen ropy.

Ceny v tuzemském zemědělství se v květnu snížily meziměsíčně o 2 %, meziročně o více jak 7 %. Ceny v průmyslu vzrostly proti dubnu o 0,4 %, meziročně ale zůstávají v poklesu o 4,8 %. Vliv ropy potvrzuje oživení zejména ve statistickém oddíle koksu a rafinovaných ropných produktů.

Ceny stavebních prací se dle odhadů nezměnily, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 0,5 %. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře vzrostly o 0,1 % v důsledku zdražení poštovních a kurýrních služeb.

„Pokles cen v průmyslu v květnu dále zrychlil svoji dynamiku, již pátý měsíc v řadě. Ceny se meziročně propadaly nejstrmějším tempem od září 2009, kdy vrcholila světová finanční krize a s ní související deflační tlaky,“ shrnuje meziroční vývoj cen v průmyslu hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Ceny průmyslových výrobců se v květnu zvýšily o 0,4 % m/m, což ale nestačilo na zmírnění jejich meziročního propadu. K růstu cenám v průmyslu pomohla ropa, jejíž ceny od ledna pokračující ve stoupající trajektorii a na konci května se dotkly padesátidolarové hranice. V červnu tuto hranici dokonce překonaly a severomořská ropa Brent se na světových trzích obchodovala téměř za 53 USD za barel,“ upozornil ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Dopad dnešních čísel do spotřebitelské inflace bude podle něj minimální a nebudou mít vliv na vývoj kurzu koruny. „Ten je nyní pod tlakem kvůli nervozitě trhů ohledně možného vystoupení Velké Británie z Evropské unie,“ dodal.

Kovanda upozorňuje, že nízké ceny energetických vstupů samy o sobě tuzemským výrobcům pochopitelně svědčí, problematičtější je ovšem vývoj na globálních trzích, který odrážejí. „Ten je poznamenán například obavami o další makroekonomický vývoj v Číně nebo nejistotou způsobenou možným odchodem Velké Británie z Evropské unie, o němž se rozhodne už příští týden. Citelnější zpomalení globálního růstu by se dříve či později promítlo i do kondice české ekonomiky. Snížení růstu čínské ekonomiky o jeden procentní bod připravuje růst české ekonomiky o 0,2 až 0,3 procentního bodu,“ upozornil Kovanda.

Česká národní banka však na pokles cen v průmyslu podle Kovandy zatím pravděpodobně reagovat nebude. „Korigovaný ukazatel inflace, který nezahrnuje ceny pohonných hmot, i v květnu udržel své tempo na hodnotě přesahující jedno procento, když vykázal úroveň 1,1 procenta. To indikuje, že nízké ceny ropy se zatím nepromítají do snižování cen v širší ekonomice,“ poznamenal Kovanda.

„Ceny výrobců i nadále vysílají jasný vzkaz: český spotřebitel se nemusí obávat žádného viditelného zdražování ani v letošním roce,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. ČNB podle něj i přes chybějící inflační tlaky není nucena k dalšímu uvolňování měnové politiky.

Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožka by se měl meziroční propad cen v průmyslu ve druhé polovině roku mírnit a růst by mohly začít začátkem příštího roku.

  Spolu se statistikou cen v průmyslu a zemědělství byl zveřejněn údaj o dovozních a vývozních cenách. Dovozní ceny za duben klesly o 7,1 % po březnovém poklesu o 5,9 %, vývozní ceny klesly o 4,7 % po březnovém poklesu o 4 %.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter