Nalomené Finsko mizí z „AAA“ vyvolených. Do čtyř let zpět?

Skvělou dekádu za sebou, možná ztracenou řešící. Řeč je o finské ekonomice, která tváří v tvář vleklé stagnaci a nejlepší roky majíc v tuto chvíli za sebou přišla o prestižní „AAA“ rating od Standard & Poor’s – jako jediná ze skandinávských zemí.

Nová finská známka „AA+“ znamená, že země je o nepříjemný schod níž vůči Švédsku, Norsku a Dánsku a počet ratingových lídrů v eurozóně se ztenčil na Německo a Lucembursko. Krok S&P nepochybně přileje ohně do sporů uvnitř finské vládní koalice. Sociální demokraté stále hlasitěji volají po programu podpory finské ekonomiky.

Vleklá stagnace i stárnutí

S&P vysvětlila svůj zásah do finského ratingu rizikem, že země zažije dlouhou, vleklou stagnaci. Ukrajina podlomila vztahy s jedním z klíčových vývozních trhů – Ruskem, slabost eurozóny podlamuje exportní poptávku těchto zemí. Ratingová agentura upozornila na stárnoucí populaci a úbytek pracovní síly. Dobře známé byly vleklé existenční problémy Nokie, v důsledku čehož Finsko ztratilo svou pozici na světovém technologickém trhu. S&P napadá svázaný trh práce i rozpočet a schopnost země snižovat své zadlužení. „Je nanejvýš pochybné, zda další sektory finské ekonomiky dokáží pokrýt zhoršení v technologiích a dřevařském a papírenském průmyslu,“ uvádí S&P.

Do čtyř let zpět na vrchol

Dle odhadů ekonomů Finsko letos čeká třetí sestupný rok a snad obrat k lepšímu v roce 2015. Finský HDP je dle údajů S&P o procent pod úrovní roku 2008 a dluh do roku 2017 nabobtná na dvojnásobek. Růst mezd je dle S&P nadprůměrný, zato pokles produktivity také.

Finský premiér Stubb ale slibuje, že krok S&P je „pouze“ důrazným budíčkem a že zemi se podaří na vrchol vrátit. Nejdéle do čtyř let. Když věci půjdou dobře, tak do dvou. Stubb plánuje v řádu měsíců spustit reformy sociální oblasti, penzí i samospráv, na které naváže změna dlouhoudobé strategie pro finskou ekonomiku.

O přežití

„Obrátíme každý kámen, nahlédneme do každého zákoutí, abychom využili všechny cesty, jak toho dosáhnout,“ uvedl Stubb k návratu Finska mezi nejlepší. Stubb přitom v srpnu řekl, že Finsko je uvězněno ve ztracené dekádě a zřejmě brzy bude čelit snaze o vyslovení nedůvěry ze strany finských euroskeptiků.

Stubb je přitom v premiérském křesle teprve od června, kdy nahradil do Evropské komise odcházejícího Jyrki Kaitanena. Vláda v roce 2011 startovala ve složení koalice šesti stran, nyní jsou již jen čtyři a splněn není ani jeden ze zásadních ekonomických cílů: zastavení růstu dluhu do roku 2015, vládní schodek do jednoho procenta HDP, růst zaměstnanosti. Teď naopak přišla ztráta ratingu. „Pro mne je to boj o přežití,“ ví premiér a to jak za Finsko tak za jeho osobu. 

Newsletter