Napětí kvůli obchodním válkám trvá. Co na to dolar?

Dolaru se včera dařilo, když zpevnil pod úroveň 1,2300 EURUSD. Na trzích je stále cítit napětí kvůli možným obchodním válkám, jež se pomalu stávají realitou. Slovní přestřelky mezi Spojenými státy a Čínou pokračují. Naposledy se ozval čínský velvyslanec v USA, který Bílému domu vzkázal, že reakce na „americký protekcionismus“ velmi brzy přijdou.

„Určitě nechceme žádnou obchodní válku s nikým, lidé ale musí pochopit, kdo s tím začal,“ řekl čínský velvyslanec pro CNBC. Upozornil na to, že Čína, která je druhou největší světovou ekonomikou, podnikne vůči americkým opatřením kroky „možná se stejnou intenzitou a ve stejné míře“.

Podle analytiků se investoři již pomalu zaměřují na hlavní číslo z amerického trhu práce. Březnové údaje o zaměstnancích nepracujícich v zemědělství (nonfarm payroll) budou zveřejněny v pátek. Ve stejný den se dočkáme komentáře šéfa Fedu Jeroma Powella. Obě tyto události by mohly kurzem americké měny zahýbat.

„Ve Spojených státech nás dnes čekají méně významná data. Za zmínku stojí březnový ISM index mimo oblast průmyslu, který se i přes očekávanou korekci udrží na vysokých úrovních, a ADP report. V eurozóně bude dnešek patřit inflaci. Ta se díky vyšším cenám potravin posune mírně směrem nahoru. Podobně na tom bude polská březnová inflace,“ uvedla Jana Steckerová z Komerční banky. 

Dolar se aktuálně obchoduje na 1,2272 EURUSD. Během dnešního dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,2286-1,2358 EURUSD.*

Koruna včera posílila vůči euru. Ráno ji podpořila velmi dobrá čísla z domácí ekonomiky. Zpřesnění odhadu HDP z konce roku vylepšil již tak pozitivní data o stavu české ekonomiky a potvrdila vysoké tempo růstu na přelomu roku, uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés

Meziročně rostlo HDP za čtvrté čtvrtletí o 5,5 procenta a mezičtvrtletní přidalo osm desetin procenta. Za celý rok 2017 vzrostlo HDP o 4,6 procenta. Za rok 2017 vzrostla reálná spotřeba domácností o 4,6 procenta, zatímco reálné příjmy o 3,9 procenta. 

Včerejší výsledky posledního průzkumu PMI společnosti IHS Markit pak vykázaly prudkou expanzi českého výrobního sektoru. Celkový růst v březnu podpořilo ostré navýšení objemů zakázek i výroby, a to i přesto, že ve výrobě bylo nejpomalejší za pět měsíců a u nových zakázek za sedm.

 

 

Dnes ráno se koruna pohybuje na 25,32 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,32 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,43 až 20,57 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter