Napraví Musk nenapravitelné? Revoluční změny s nohama na zemi

Elona Muska společně s jeho revolučními nápady zná celý svět. Věděli jste však také, že má CEO Tesly a SpaceX mladšího bratra? A že ten má také své vize a plánuje revoluční změny?

Pro mnoho lidí je Kimbal Musk zatím neznámé jméno, jeho ambiciózní cíle to však mohou brzy změnit. Zatímco slavný vizionář Elon Musk se věnuje novým technologiím s cílem omezit emise skleníkových plynů v dopravě a osídlit Mars, jeho mladšímu bratrovi, jménem Kimbal Musk, leží na srdci zdraví Američanů.

Není totiž žádným tajemstvím, že třetina Američanů má nadváhu. A Elonův bratr by rád tuto situaci napravil. Jak? Chce zásadním způsobem změnit současné stravovací návyky.

Vize Kimbala Muska spočívá v tom, že chce po celé zemi otevřít restaurace, které budou nabízet cenově dostupné a zdravé jídlo. To je navýsost bohulibý projekt, vezmeme-li v úvahu, že v USA podle Center for Disease Control and Prevention jí denní doporučené množství čerstvého ovoce a zeleniny jen méně než čtvrtina lidí. Musk tak obviňuje právě potravinářský průmysl z toho, že řada Američanů trpí cukrovkou či obezitou, což se podle něj přitom týká především nižších příjmových skupin.

Nejen Elon Musk. Na budoucnost energie z baterií sází i Češi

Kdo je Kimbal Musk a co dělá?

Kimbal Musk není v podnikání žádný nováček. Již v roce 1995 založil společně se svým bratrem Elonem internetovou firmu Zip2. O čtyři roky později svůj startup prodali za 307 milionů dolarů výrobci počítačů Compaq. Dnes je ve vedení společností Tesla a Chipotle Mexican Grill. K tomu navíc v tichosti rozjíždí byznys, který má naplnit jeho vize o zdravější Americe. V roce 2004 založil podnik The Kitchen, který nabízí čerstvá jídla v poněkud vyšší cenové kategorii. Pro nižší příjmové skupiny zase provozuje řetězec restaurací Next Door, který připravuje rovněž jídla z čerstvých a lokálně dostupných ingrediencí.

Dva koncepty, jeden cíl

The Kitchen je jistý druh high-end-restaurant, tedy restaurace, kde je třeba za vysokou kvalitu také hlouběji sáhnout do kapsy. Next Door je zase založeno na principu farm-to-table, což znamená, že se na stůl mají dostat čerstvě sklizené produkty přímo a bez dalšího zpracování, které jsou navíc ekologicky vypěstované a v přirozené formě. Tyto dva různé koncepty restaurací přitom mají vést ke stejnému cíli  – lepším stravovacím návykům amerických občanů.

Kimbal Musk již dříve oznámil, že do roku 2020 plánuje v USA otevřít 50 nových restaurací. Jeho strategií je využití konceptu obou restaurací pro snižování nákladů. Vysvětluje to na příkladu nákupu krav od farmářů v Coloradu. Jeho firma koupí od místních zemědělců krávu, ze které ty lepší plátky masa jdou na pokrmy pro The Kitchen a zbytek na burgery pro Next Door. Podle Muska by tak mohl jeden burger z masa krávy, která vyrostla v přirozeném prostředí, stát kolem devíti dolarů.

Změna klimatu? Prý zdraží potraviny a poškodí turismus

Co na to bratr?

A co si o jeho počínání myslí o rok starší bratr Elon? V jednom rozhovoru pro CNBC řekl Kimbal Musk na toto téma: „Řekl mi, že je praštěné pouštět se do potravinářského byznysu. Na to jsem mu odvětil, že je praštěné pouštět se do podnikání s lety do vesmíru,“ smál se tehdy Kimbal. „A vyvíjí se to dobře,“ dodal nakonec.

Jaký je Elon Musk vůdce?

Změní Kimbal Musk Ameriku?

Odvětví rychlého občerstvení v USA v roce 2015 generovalo tržby ve výši kolem 200 miliard amerických dolarů. Jaký podíl z toho do budoucna utrží restaurace Kimbala Muska, bude záležet na tom, zda se mu vůbec podaří v zemi, která dala světu značky, jako je McDonald´s či Domino´s Pizza, zdravou kuchyni prosadit.

Ale Musk neponechává nic náhodě a pracuje na tom, aby se zdravé stravovací návyky vštěpovaly již dětem od útlého věku. Nezisková odnož jeho The Kitchen již založila téměř 350 tzv. Learning Gardens ve školách po celé zemi, kde si děti mohou pěstovat vlastní ovoce a zeleninu a zároveň se učit o výživě a o tom, jak je důležité jíst zdravě.

Uvidíme tedy, zda se svými revolučními vizemi bude mít Kimbal Musk stejný úspěch jako jeho bratr. Americe by to nesporně prospělo.

Spokojený Elon Musk. Tesla si dojela pro další historické prvenství

Newsletter