Nárůst cen dluhopisů snižuje výnosy velkých bank

Největší firmy na Wall Street v tomto roce vsadily tam, kam asi neměly. Investiční banky obvykle drží desítky miliard dolarů státních dluhopisů na svých účetních knihách, tedy obrovské pozice, které mohou vytvářet obchodní zisky v momentě, kdy ceny dluhopisů rostou. Letos však, podle údajů newyorského Federálního rezervního systému, banky snížily tyto pozice o tolik, že ve skutečnosti mohla být jejich celková pozice negativního rázu. Sentiment bank a jejich klientů byl tedy silně skeptický vůči ceně státních dluhopisů.

A to se prokázalo jako špatný obchod.

Namísto očekávaného poklesu ceny státních dluhopisů v letošním roce vzrostly. To svým způsobem pomohlo stlačit dolů úrokové sazby v celé ekonomice, což poskytlo nečekaný přínos pro firmy i jednotlivce půjčující si peníze. Například úroková sazba 30leté fixní hypotéky, podle údajů Freddie Mac, byla na počátku roku 2014 na 4,53 procentech, ale nyní se nachází na 4,14 procenta.

Velké firmy, zabývající se na Wall Street obchodem s dluhopisy, se nyní připravují následky svého počínání. Na počátku května banka JPMorgan Chase varovala, že její obchodní příjmy za účetní období budou asi o 20 procent nižší oproti předchozímu roku. Citigroup vyslovila očekávání, že obchodní příjmy klesnou podobným rázem jako u JPMorgan Chase.

Podle Gary D. Cohna, prezidenta Goldman Sachs, dluhopisy spojených států amerických částečně těžily z toho, že dluhopisy v Evropě měly mnohem nižší výnosy, což je situace, která bude pravděpodobně pokračovat, přestože Evropská centrální banka oznámila nová opatření. Pro Wall Street jdou problémy s obchodováním dluhopisů daleko nad rámec výkonu v jednom čtvrtletí, či snížení úrokových sazeb.

Operace s pevným výnosem – jméno pro segment, který zahrnuje obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami – dlouho dominovala a definovala Wall Street. Před finanční krizí obchodníci s dluhopisy, posilující jejich sázky levně vypůjčenými penězi, často vydělali těmito obchody miliardy pro sebe a své firmy. Operace s pevným výnosem byly zdrojem velkých ztrát v roce 2008, pobízející Kongres k stanovení nových předpisů.

Navzdory novým pravidlům tamní banky několik let poté, co krize pokračovala, stále vydělávaly obrovské sumy obchodem s dluhopisy. Dobré výsledky jsou částečně způsobeny programem odkupu dluhopisů americkým Fedem, jenž má za úkol stimulaci ekonomiky.

Ale v posledních několika letech, i když mnoho světových centrální bank nadále stimuluje tímto způsobem ekonomiku, se příjmy Wall Street z obchodů s pevným výnosem stále zmenšují. V prvním čtvrtletí roku 2010 pět největších amerických bank obchodujících dluhopisy vykázalo příjmy čítající 24,8 miliard dolarů. V prvním čtvrtletí tohoto roku těchto pět bank generovalo pouze 14,6 miliard dolarů příjmů z pevného výnosu.

Částečně na vině jsou nové předpisy, říkají analytici. Nové kapitálové pravidlo má například za následek, že poskytování půjček klientům na nákup dluhopisů je pro banky na Wall Street mnohem méně atraktivní. „Strukturálně je mnohem méně využívaná finanční páka,“ říká Richard Ramsden, bankovní analytik Goldman Sachs. Pravdou je, že někteří velcí investoři byli v posledních měsících nebývale zaskočeni. Pozice na pokles dluhopisů, jež otevřeli na začátku roku, museli investoři kompenzovat nákupem dluhopisů, což svým způsobem tlačilo ceny dluhopisů ještě více nahoru.

Ve stejné době bankéři říkají, že objemy obchodování klesly, protože klienti nejsou schopni přijít s novými velkými obchodními nápady. Objemy se mohou zvednout v případě, že se velcí investoři například rozhodnou vsadit proti růstu dluhopisů. Ale alespoň prozatím investoři nemají dostatečnou důvěru v kontrariánské sázky.

Problémy ohledně  obchodu s dluhopisy se nezdají být natolik vážné, aby dokázaly vážně destabilizovat Wall Street, které samo o sobě momentálně stojí na pevnějších základech než před krizí a to hlavně díky úrovni kapitálu.

Zdá se, že slabost obchodu s dluhopisy nemá vliv ani na širší ekonomiku. Wall Street například i nadále zajištuje vydávání nových dluhopisů pro firmy a lokální vlády. Firmy používají dluhopisový trh k získávání peněz na investice a zatím v tomto roce americké nefinanční podniky vydaly 281 miliard dolarů do dluhopisů, říkají statistiky Thomson Reuters. Nižší úrokové sazby také dle Fedu přispěly k stomiliardovému nárůstu bankovních úvěrů společností.

Silný růst úvěrů spolu s podnětem Fedu přesvědčil některé investory a ekonomy, že růst cen dluhopisů by mohl brzy skončit. Ekonomika se zdá být připravena k silnějšímu růstu, což by s největší pravděpodobností vedlo k poněkud vyššímu očekávání inflace. „Myslím, že americká ekonomika bude velmi silná ve druhém a třetím čtvrtletí, a nevidím způsob, jakým by tento předpoklad inflace mohla zvrátit,“ řekl Paul Kasriel, ekonomický poradce firmy Legacy Private Trust Company.

Pokud se zvýší inflační očekávání, investoři začnou upravovat svá portfolia. Budou prodávat dluhopisy, tlačit dolů jejich ceny a zvyšovat jejich výnosy. To může následně vést k ukvapenému obchodování, které by zvedlo objem Wall Streetu. Negativní pozice, které banky drží ve státních dluhopisech, by tímto vedly k ziskům.

Od krize, se však již několik velkých investorů přesvědčilo, že situace nemusí být taková, jaká se zprvu zdá a že ekonomika uvízla ve slepé koleji a tudíž vsázejí, že výnosy dluhopisů zůstanou na historicky nízké úrovni. To je postoj Lacy H. Hunt z Hoisington Investment. Jeden z velkých omylů, kterého se lidé dopouštějí, je důvěra v to, že mimořádná měnová politika Fedu povede k silnému hospodářskému růstu.

Newsletter