Nárůst ceny zlata? Letos ještě klidně, hodnotu má ale u 800 dolarů

Futures kontrakty na zlato dnes zamířily k nejnižší hodnotě za poslední dva týdny a rozšiřují tak své ztráty z předchozího týdne, kdy se investoři po silných datech z amerického trhu práce orientovali spíše na akciový trh. Tento zájem pomohl americkému indexu Dow Jones poprvé v historii přeskočit laťku 17 000 bodů.

Cena kontraktů s dodávkou v srpnu dnes v podvečer oslabila o 0,3 % k 1316 dolarům za trojskou unci, spotová cena zlata se také pohybuje u 1316 dolarů za trojskou unci.

Analytici jsou od začátku roku k vývoji ceny zlata, které během roku 2013 odepsalo 28 %, spíše skeptičtí. Analytici HSBC očekávají další pokles, stejně tak analytici Barclays (průměrná cena pro rok 2014 je podle nich 1250 USD za trojskou unci). Časopis Forbes již na začátku roku deklaroval očekávanou cenu zlata pro tento rok na úrovni 1100 USD.

Férová cena zlata? Lehce nad 800 dolary

Profesor Campbell Harvey z Duke University, považovaný za jednoho z hlavních odborníků na cenu zlata, zastává názor, že je velmi malá pravděpodobnost, aby se cena výhledově podívala zpátky ke svým maximům na úrovni 1929 dolarů za trojskou unci z roku 2011. A dodává: férová cena zlata je aktuálně lehce nad 800 USD za trojskou unci.

Tuto cenu ukazuje model, který profesor Harvey navrhl již před rokem a půl a který dokázal správně předpovědět, že bylo zlato v té době nadhodnoceno. Model je postaven na tendenci ceny tohoto drahého kovu poklesnout vždy, pokud se poměr ceny zlata vůči indexu spotřebitelských cen nachází výrazněji nad průměrnou hodnotou 3,4. Pokud je tento poměr zásadněji pod touto úrovní, cena zlata má tendenci růst. Při současné hodnotě indexu spotřebitelských cen na úrovni 237,1 bodů se zmíněný ukazatel pohybuje na hodnotě 5,6.

Profesor Harvey nevylučuje, že by krátkodobě nemohla cena zlata vzrůst. Může trvat dlouho, než se zlato dobere ke své férové hodnotě a cesta nemusí být nutně přímá. Každopádně pokud budou v následujících měsících výnosy amerických státních dluhopisů vyšší než v současnosti, cena zlata by měla spíš klesnout.

Investice do zlata? Spíše přes těžaře

Pokud i přesto chcete mít ve svém porfoliu podíl investice na zlatě, jeví se nyní jako vhodnější investovat spíše do těžařů zlata. Ti zatím za vývojem akciových trhů zaostávají – index NYSE Arca Gold Miners se od začátku roku 2013 propadl o 42 %. Úroveň podpory pro cenu zlata se loni stala psychologická hranice 1200 USD za trojskou unci, nyní se cena pohybuje s rezervou nad touto úrovní. Při výraznějším propadu ceny zlata by se pravděpodobně zesílila poptávka v rámci asijském regionu, která v loňském roce pomohla udržet cenu zlata právě nad touto úrovní, podporou by mimo jiné mohlo být i očekávané uvolnění restrikcí na dovoz zlata v Indii.

Pokud by se tedy podařilo zlatu udržet se nad úrovní 1200 USD za trojskou unci, měly by těžaři vykazovat pozitivní cash flow. Společnost Goldcorp například odhaduje pro letošek náklad na unci zlata v rozmezí 950 a 1000 USD, Barick Gold v rozmezí 920 až 980 USD. Současné nízké ceny akcií těžařů se tak mohou jevit jako zajímavější příležitost, než samotný drahý kov.

Newsletter