Nasaďte si přilby. Show začíná!

Zhroucení sociální smlouvy by mohlo přinést Trumpovi vítězství a zhoršit volatilitu na trzích. Na druhou stranu – po extrémní situaci přichází změna a my dnes opravdu potřebujeme vyčistit vzduch od falešných slibů na podporu systému.

Vstupujeme do čtvrtého čtvrtletí s extrémně nízkou volatilitou, úrokovými sazbami, inflací a růstem, v kombinaci s vysokou úzkostí a sociální nerovností. Čtvrté čtvrtletí může být a musí být o amerických prezidentských volbách, které jsou již za dveřmi, ale také je to období roku, které je typicky slabé pro rizikové investice, kdy vlády dávají vyhýbavé odpovědi na otázky o rozpočtových výdajích. Jinými slovy – „Show začíná“!

Byl jsem přesvědčen, že svět nemůže přežít se silnějším americkým dolarem, ale přesto jsme v Saxo Bank v uplynulých měsících sledovali „ostřížím zrakem“, jak se zvýšila cena kapitálu pro nevládní projekty a jak dolarové financování pomalu ale jistě vysychalo. To nás přivedlo k názoru, že pozitivní krátkodobé a střednědobé pozice v dolaru by mohly poslat EURUSD na test 1,00 a přinést určitou stabilizaci USDJPY kolem 100,00. Proti našemu klíčovému dlouhodobému pohledu máme short zlato a stříbro.

Další důvod, proč se domníváme, že na konci roku dolar posílí, je v úvěrovém trhu. Ukazatel úvěrového rizika, tzv. TED spread, který tradičně ilustruje úvěrový stres, stoupl během tohoto roku o 40 bazických bodů a podobně LIBOR, který souvisí s cenou peněz mezi bankami.

Fed by měl v tomto roce ještě zvýšit úrokovou sazbu, ale trh udělal ne jednu, nýbrž dvě zvýšení pro malé množství peněz, které se obchoduje volně bez vládní intervence. Je také vysoce pravděpodobné, že po prezidentských volbách ve Spojených státech Fed rozhodne zvýšit ještě jednou o 25 bazických bodů v prosinci(s pravděpodobností 60 %).

Fed chce stále zvyšovat, zatímco jeho protistrany – Evropská centrální banka, Bank of England a Bank of Japan – již nemají moc možností, jinými slovy podpora trhu oslabuje. Dokonce i tvůrci politiky nedávno nepřímo přiznali, že kvantitativní uvolňování (QE) a kvantitativní a kvalitativní uvolňování (zkr. QQE) nejen nefungují, ale že by mohly navíc přifukovat bubliny v sektoru bydlení a na trhu rezidenčních nemovitostí. Začíná jim docházet, že je potřeba udělat něco jiného.

Ale co je to něco jiného? Nic nového pod sluncem – svět zase jednou sní o fiskální expanzi pro záchranu světa. To je přesně ten prostředek, který byl použit v roce 2009 a který nakopl tento neobvyklý hospodářský cyklus.

Finanční schodky zůstávají u politiků, ale když se jedná o výdaje, většina vlád drží dietu, zejména v hlavních západních ekonomikách. Spojené státy, Francie a Německo – tam všude budou volby. Obvykle se nic nestane během voleb, ani během 100 dnů, které po nich následují. Po zbytek roku 2016 se bude sice hovořit o tom, že jednoho dne přijde více fiskálních stimulací a o tom, jak bychom měli investovat víc do infrastruktury, ale politický kalendář vytěsní jakoukoliv akci a v zásadě odloží politické kroky až na….za rok touto dobou!

Rok 2017 již vypadá jako další ztracený rok co se týče růstu, ale já osobně mám pocit, že tento rok přinese tolik zmatků, hluku a marginálních změn, že se bude moci uvést do pohybu něco, po čem volám již celé roky, a to je potřeba změny.

Republikánský kandidát Donald Trump může a nemusí vyhrát volby ve Spojených státech, ale nelze ignorovat jeho voliče a jeho podporu. Společenská smlouva zůstává porušená a to má mnoho důsledků.

Říkám otevřeně, že si myslím, že Trump bude příštím prezidentem Spojených států – ne kvůli tomu, co reprezentuje a určitě ne kvůli tomu, co říká, ale proto, že je tolik proti establishmentu. Pokud Trump začne úřadovat v Bílém domě, nebude to kvůli němu samotnému, nýbrž kvůli hluboké nepopularitě jeho demokratického protivníka Hillary Clintonové, která reprezentuje „stále to stejné dokola a ještě jednou tolik“, neboli cestu, kvůli které mnoho Američanů zchudlo.

Nezapomínejte, že společenská smlouva byla po celá století budována na důvěře, ze které má prospěch jak vládnoucí tak ovládaný, a nikoliv přes tento cyklus politiky „pretend-and-extend“ (předstírání a prodlužování). Ovládaní ztratili práci, reálný příjem a důvěru v budoucnost.

Myslím, že každý, kdo bude kandidovat do úřadu kdekoliv na světě na platformě anti-establishmentu, bude zvolen. A opakuji, že to nejsou zásluhy ani myšlenky, ale prostě jen to, že tento svět již nechce další roky to samé dokola. Více to samé dokola znamená svět, kde máme nejvyšší nerovnost všech dob, nejnižší produktivitu, řízení úrokových sazeb a inflace společně s nejnižší volatilitou a nejvyšším sebeuspokojením všech dob.

Domnívám se, že 4. čtvrtletí přinese první známky změn politického procesu, a tím také vyšší volatilitu na trzích. Zpočátku byli účastníci trhu v šoku, když zjistili, že jejich portfolio je tak korelované, že jejich útěk do dluhopisů nebo do zlata nefunguje. Naším konečným varováním je skutečnost, že dnes máme korelace napříč aktivy hodně přes 60 %, což znamená, že nelze dělat hedging, neboť všechna aktiva se pohybují stejným směrem. Jinými slovy, vrátili jsme se tam, kde jsme byli před osmi dlouhými roky. Jsme vyčerpáni pokračováním stále stejných akcí a není nikdo, kdo by je chtěl znovu bezvýsledně opakovat.

Veškeré makroekonomické změny v historii pramení z politických chyb. Trump jako prezident možná bude velkou chybou, ale byla by uvedena do pohybu změna, kterou svět potřebuje. Čeká nás divoká jízda a doporučujeme ochranné přilby. Je to však také jízda, která vyčistí spoustu falešných slibů, na nichž byl tento trh vybudován.

Newsletter