Nasdaq nad 5.000 body: rok 2000 vs. 2015

Americký akciový index Nasdaq dnes prvně od roku 2000 prorazil magickou hranici 5000 bodů. Když se to samé stalo před 15 lety, následoval v souvislosti se splasknutím tzv. dot com bubliny strmý pád téměř až na úroveň 1000 bodů. Jak se liší tehdejší situace od té dnešní? A máme se obávat dalšího pádu? Přesně na tyto otázky se zaměřil David Rosenberg, hlavní ekonom investiční společnosti Gluskin Sheff.

Ve svém dopise klientům popisuje tři hlavní body, díky kterým mohou být investoři zaměřující se na technologický index naprosto klidní.

Prvním důvodem je cena akcií příslušných společností. Ta je dnes mnohem nižší, než tomu bylo v roce 2000. „Ohodnocení akcií technologického sektoru je dnes mnohem střízlivější. V roce 2000 dosahoval predikovaný ukazatel výnosu na akcii úrovně 30násobku zisku na akcii, v současnosti jsme na polovině, tedy na 15násobku zisku na akcii. V tomto směru spočívá hlavní rozdíl v tom, že před 15 lety dosahovaly očekávané zisky naprosto nesmyslných hodnot,“ uvedl Rosenberg.

Druhý pohled na věc se týká porovnání dividendového výnosu akcií tvořící Nasdaq společně s výnosem vybraných amerických státních dluhopisů. Dividendový výnos se dnes pohybuje na 1,5 %, což odpovídá výnosu pětiletého amerického dluhopisu, který se dnes nachází na 1,563 %. V roce 2000 však byla situace zcela odlišná. Akciová dividenda byla takřka na nule, zatímco výnos desetiletého státního bondu na 6,5 %.

Poslední oblastí je samotná struktura indexu Nasdaq. Dle Rosenberga je jeho dnešní složení silně odlišené od toho před 15 lety. Tehdy byla jeho tržní kapitalizace ze 60 % tvořena akciemi technologických společností. Dnes už je to pouze 40 %, jelikož na síle získaly jednak zdravotnické firmy, ale i ty z finančního a spotřebitelského sektoru.

Na základě tohoto srovnání tak Rosenberg konstatuje, že proražení úrovně 5000 bodů nevychází z žádného „umělého snu“, nýbrž z reality založené na dobrých ziscích i cash flow. Proto se dá očekávat, že i 5000 bodů bude brzo historií a před investory bude stát nová výzva – Nasdaq na 7000 bodech.

Newsletter