Nasdaq pokořil 6000 bodů. Na jakém dopingu ujíždí americké akcie?

Americké akcie mají za sebou další den růstu. Index Nasdaq poprvé v historii pokořil hranici 6000 bodů. Dow Jones se pak opětovně podíval nad 21 000 bodů. Co stojí za dnešními čísly? Jde o kombinaci hned několika faktorů.

První z nich není žádný „nováček“, jelikož jde o dozvuk výsledku prvního kola francouzských prezidentských voleb. Jako další je pak možné zmínit výsledky hospodaření několika amerických firem, které byly dnes zveřejněny a poměrně výrazně překonaly očekávání trhů. Do hry poté vstoupila i data. Hlavní fundament se však týká Bílého domu, konkrétně přímo prezidenta Trumpa.

Řeč je o daňové reformě, v souvislosti se kterou by dle Donalda Trumpa mělo být oznámeno „něco“ velkého, a to již zítra. Zdroje z Bílého domu, které dnes citoval server Wall Street Journal, hovořily o návrhu osekání korporátní daně z aktuálních 35 % až na 15 %, což je mnohem nižší číslo, než o kterém Republikáni dříve debatovali.

Podporu této reformy má podle WSJ během zítřka zařídit ministr financí Mnuchin společně se šéfem Národní ekonomické rady Cohnem, kteří se v Kongresu setkají s představiteli republikánské strany. Pokud by osekání daní prošlo, dá se čekat další boom amerických akcií. V opačném případě trhy pravděpodobně zrudnou.

Tři Damoklovy meče, které Trump pověsil nad hlavy investorů

Ať už tato reforma dopadne jakkoliv, nesmíme zapomínat na potřebu schválení zákona o financování některých federálních úřadů, institucí a projektů. To má být provedeno nejpozději do pátku, přičemž kdyby se tak nestalo, některé úřady by zůstaly bez peněz. Takový výsledek by zcela jistě vedl k pádu akcií.

Co se týče dnešních výsledků, index S&P 500 je výše o 0,61 %, což odpovídá 2388,61 bodům. Dow Jones dnes vzrostl o 1,12 % až na konečných 20996,12 bodů. Technologický Nasdaq si připsal 0,7 %. Jeho zavírací cena se zastavila na rekordních 6025,61 bodech.

„Rozhodně jde o psychologický faktor,“ okomentoval proražení šesti tisíc bodů indexem Dow Jones Jeff Carbone z Cornerstone Financial Partners. „Trvalo dlouho, než jsme se dostali nad pět tisíc bodů, a teď jsme najednou nad šesti. Musíme však být opatrní.“

V tomto směru Carbone upozorňuje na fakt, že zhruba 40 % indexu je taženo pěti společnostmi, a to Amazon, Facebook, Netflix, Alphabet a Apple. „Pokud by v jejich případě došlo na pokles,  Dow Jones by se dostal do potíží,“ dodal.

Jednotlivé segmenty se vyvíjely následovně:

 Nejlepší výkon         

  1. Materiály +1,59 %
  2. Energetika +0,94 %
  3. Finance +0,83 %

Nejslabší výkon

  1. Telekomunikace -0,3 %
  2. Utility -0,09 %
  3. Reality +0,23 %

Veselý duben pro makléře. Vyletí S&P 500 k novému rekordu? 

Potěšení z výsledků

Jedním z motorů růstu byly dnešní výsledky za první kvartál 2017 hned několika amerických firem, které pokořily očekávání analytiků. Šlo o:

  • Caterpillar: Zisk na akcii 1,28 USD, oček. 62 centů, tržby 9,8 mld. USD
  • McDonald‘s: Zisk na akcii 1,47 USD, oček. 1,33 USD, tržby 5,68 mld. USD
  • 3M: Zisk na akcii 2,16 USD, oček. 2,06 USD, tržby 7,685 mld. USD
  • DuPont: Zisk na akcii 1,64 USD, oček. 1,39 USD, tržby 7,743 mld. USD

Slušná data

Z dnešních dat skončily výrazně lepší prodeje domů, které v březnu zaregistrovaly nárůst o 5,8 %, zatímco predikce pracovala s poklesem o 1,4 %. Lépe skončil i S&P/Case Shiller index. Ten v únoru dosáhl 5,8 % při očekávání na 5,7 %.

Ropa a dolar

Brent dnes nakonec vzrostl o +1,36 % až na 52,30 USD/barel, WTI pak o +1,06 %, což odpovídá 49,75 USD/barel. Tento růst byl podpořen očekáváním ohledně zítřejších dat amerických zásob černé komodity, které zveřejňuje American Petroleum Institute. Dle odhadů by změna za poslední týden měla odpovídat poklesu o 1,6 milionu barelů.

Dolar byl i dnes doslova převálcován eurem, které opětovně prorazilo hranici 1,09 EURUSD.  Aktuálně se obchoduje na 1,093 dolaru za euro.

Newsletter