Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Naše měna, váš problém

„Naše měna, váš problém“ – vtip bývalého ministra financí USA týkající se amerického dolaru – již delší dobu reflektuje situaci zemí bojujících s nepříznivým směnným kurzem.

Jak upozorňuje Financial Times, něco takového bylo zejména evidentní v letech po finanční krizi: přetrvávající slabost dolaru pod vlivem amerického monetárního stimulu ztěžovala ostatním vyspělým ekonomikám odvrácení hrozby deflace nebo využití zvýšeného exportu za účelem vymanění se z recese. Oživení dolaru v posledních týdnech a měsících však konečně dává tvůrcům politik na celém světě záblesk naděje.

Od začátku května vzrostl dolar vůči koši hlavních světových měn cirka o 8 procent. Tento růst lze připsat především rozsáhlým ziskům vůči euru, avšak od začátku července vzrostl dolar přibližně o 6 procent i vůči jenu, 6 procent proti libře, 7 procent vůči australskému dolaru a o více jak 10 procent proti novozélandskému protějšku.

Rally je dlouho očekávanou reakcí na rozdíly v růstových vyhlídkách a měnových politik velkých ekonomik. Hlavní díl lze však připsat evidentní touze mnoha centrálních bank vidět silnější dolar a jejich úsilí o dosažení tohoto cíle.

Evropská centrální banka dala jasně najevo, že pokles eura je vítaným vedlejším účinkem uvolněné měnové politiky (doposavad jediný významný efekt). V Japonsku nicméně politici vyjádřili znepokojení nad rychlostí poklesu japonské měny. Haruhiko Kuroda, guvernér centrální banky, řekl, že momentální cenový pohyb jenu není ničím abnormálním. Švédsko, jež je taktéž ohroženo deflací, se zařadilo po bok Švýcarska a České republiky v jejich snaze o devalvaci své měny. A centrální banka Nového Zélandu, která již po delší dobu opakovala své znepokojení nad nadhodnoceným směnným kurzem své měny, zasáhla do devizového trhu v srpnu a urychlila tak pokles novozélandského dolaru.

Rozdíl mezi momentálním snažením a předchozími koly konkurenčních devalvací je, že hlavní bojovníci se nyní snaží o slabší měnu za účelem zvýšení inflace, spíše než získání konkurenční výhody pro své exportéry. „Toto je měnová válka, kde cíl je zvýšení inflace, spíše než ekonomický růst,“ píší stratégové z HSBC, které cituje Financial Times. „Směnný kurz se stal nástrojem pro boj s deflací.“ Stephen Jen, vedoucí hedgeového fondu SLJMarco Partners, tvrdí, že toto zaměření odráží nedostatek jiných možností. Po šesti letech keynesiánské stimulu, jsou fiskální a úrokové kanály blokovány nebo v podstatě vyčerpány.

Zásadní otázkou však je, do jaké míry budou politici v USA tolerovat rostoucí dolar. Koncem tohoto měsíce ministerstvo financí zveřejní svou roční zprávu ohledně měnových praktik amerických obchodních partnerů. Očekává se, že pozornost věnovaná obvykle měnovým praktikám Číny se bude tentokrát soustředit i na vývoj v eurozóně. Ale Jack Lew, americký ministr financí, tento týden řekl, že přestože kurzové soutěžení je špatné, USA volají po přijetí rozhodných opatření skomírajících ekonomik za účelem jejich stimulu.

„Vzhledem k tomu, že americký dolar zaznamenal až 20procentní pokles, jenž doprovázel kvantitativní uvolňování, by jednoduše nebylo od USA fér hanit taktiku, jež byla použita jimi samými jen o několik let dříve,“ tvrdí HSBC. Analytici Bank of America Merrill Lynch poukazují na to, že nedávný vzestup dolaru je stále pouhým výkyvem v mnohem déle trvajícím trendu znehodnocování měn.

Nicméně, silný dolar začíná být rostoucí obavou amerického Federálního rezervního systému. Růst dolaru sice náhle zastavil tento týden poté, co zápis z posledního zasedání Fedu reflektoval obavy americké centrální banky z přetrvávajícího deficitu hospodářského růstu a inflace v eurozóně, což by mohlo vést k dalšímu posílení dolaru s nepříznivým vlivem na americkou ekonomiku. Pár účastníků také poznamenalo, že síla dolaru může zpomalit návrat inflace ke 2procentnímu cíli Fedu.

Zatímco někteří analytici se uchylují k revidování svých prognóz dolaru, jiní varují, že rychlost rally může zpomalit. „V posledních několika měsících došlo k dramatickému posílení dolaru,“ konstatují analytici Nomury. Měnové trhy teď podle nich odrážejí očekávání lepšího růstu v USA a zvyšování úrokových sazeb. „Pokračování růstu americké měny však závisí na rychlosti zvyšování sazeb a jak moc se bude dařit USA ekonomicky růst,“ tvrdí. Něco takového je možné, ale momentálně to zůstává otevřenou otázkou.

Newsletter